Jakość portfela kredytów mieszkaniowych nie powinna się dalej pogarszać, oceniają analitycy Biura Informacji Kredytowej (BIK). Udział wartościowy kredytów przeterminowanych (tj. NPL) wyniósł dla całego portfela kredytów 5,6% na koniec czerwca br. (wzrost o 0,4 pkt proc. wobec końca ub. r.), podało Biuro.
„Nie spodziewam się pogorszenia wskaźnika NPL dla kredytów mieszkaniowych. Spadek stóp procentowych i moratoria kredytowe zwane wakacjami sprawiają, że jakość portfela nie powinna się pogarszać. Także ogólna sytuacja gospodarcza sprzyja jakość spłaty kredytów” – powiedział główny analityk BIK Waldemar Rogowski podczas webinaru.
Wskaźnik NPL portfela mieszkaniowego wyniósł 3,8% na koniec czerwca br. i wzrósł o 0,8 pkt proc. r/r.
„Rynek kredytów mieszkaniowych nie jest homogeniczny, dlatego nie należy analizować go ogólnie, lecz w rozbiciu na walutę udzielonego kredytu. Za pogorszenie w tym segmencie o 0,8 pkt proc. w większości odpowiadają kredyty udzielone w szwajcarskiej walucie. A główną przyczyną tych opóźnień w pierwszym kwartale br. było zaprzestanie spłacania rat kredytowych na czas rozstrzygnięć prawnych. Zatem o jakości przesądziło tu bardziej tzw. ryzyko prawne, a nie faktyczna zdolność kredytobiorców do spłaty swoich zobowiązań” – dodał główny analityk.
W portfelu kredytów gotówkowych wskaźnik NBP wynosi 10,7% (+0,1 pkt proc. r/r) na koniec I poł 2023 r. Jak jednak zaznaczają analitycy BIK, obserwowany w I półroczu wyższy poziom średniego scoringu klientów otrzymujących finansowanie oznacza, że banki przyznawały kredyty gotówkowe wiarygodnym klientom o dobrej historii kredytowej. Ich zdaniem, z dużym prawdopodobieństwem zaowocuje to w II połowie br. dobrą jakością ich spłat.
„Obecnie widać wyraźnie korelację jakości obsługi kredytu z poziomem scoringu kredytobiorcy. Podczas gdy w 2022 r. banki przyznawały kredyty gotówkowe osobom o niższej ocenie punktowej, rosła szkodowość. Teraz instytucje finansowe skupiają się na znanych sobie klientach, a szczególne natężenie tego zjawiska występuje w przypadku kredytów gotówkowych. Aż 87% klientów zaciągających ten kredyt to osoby znane w banku udzielającym kredytu, o sprawdzonej wiarygodności kredytowej” – wyjaśnił Rogowski.
W portfelu kredytów ratalnych NPL wyniósł 7,2% na koniec I półr. br., co oznacza wzrost o 0,5 pkt proc. r/r. Na rynku pożyczek pozabankowych poziom szkodowości wzrósł do 24,3% (+3,2 pkt proc. r/r).
Źródło: ISBnews