Sektor bankowy realizuje „mapę drogową” i obecnie jest w połowie „tranzycji na WIRON” ocenia w rozmowie z ISBnews.TV prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek.
„Realizujemy 'mapę drogową’ i jesteśmy w połowie tranzycji na WIRON. To przedsięwzięcie o niespotykanej skali. Zakończyliśmy jeden element – oprzyrządowania bieżącej produkcji i stąd komunikaty niektórych banków o ofercie produktów opartych o nową stawkę referencyjną” – powiedział Białek w rozmowie z ISBnews.TV podczas XIII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. ISBnews jest patronem medialnym kongresu.
Podkreślił, że tranzycja wskaźników referencyjnych w Polsce odbywa się w wyjątkowo szybkim tempie – w takich krajach, jak Szwajcaria czy Wielka Brytania był to proces znacznie bardziej rozłożony w czasie. Wiążę się też z kosztami dla banków, które muszą m.in. dostosować swoje programy informatyczne.
„W Komitecie Sterującym Narodowej Grupy Roboczej jest to codzienna praca kilkuset osób delegowanych przez różne instytucje – banki, instytucje finansowe, nadzór” – dodał.
Białek podkreślił też, że cały czas trwają próby podważania przez kancelarie prawne wskaźnika WIBOR, mimo że o jego rzetelności wypowiadały się m.in. Komisja Nadzoru Finansowego i Komitet Stabilności Finansowej.
„Zmniejszyła się jednak dynamika pozwów. Pierwsze prawomocne orzeczenia sądów które się pojawiły oddalały pozwy w tej sprawie bo sądy uznały, że nie ma podstaw do kwestionowania kredytów i samego WIBOR” – stwierdził prezes ZBP.
Zgodnie z tzw. mapą drogowa opracowaną przez Narodową Grupę Roboczą (NGR; zajmuje się reformą wskaźników referencyjnych), wskaźniki WIBOR i WIBID przestaną być publikowane w 2025 r. Zgodnie z tym dokumentem zamiana WIBOR na WIRON w istniejących umowach ma nastąpić w 2024 r.
Źródło: ISBnews