Dystrybucja środków w ramach ścieżki Smart przebiega wolniej niż zakładano, ocenia prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) Katarzyna Duber-Stachurska.
„Jesteśmy nieco zaniepokojeni, bo środki [ze ścieżki Smart] nie są dystrybuowane tak szybko, jakbyśmy sobie życzyli. Trudności polega na tym, że musimy sobie odpowiedzieć na pytanie: co jest innowacją” – powiedziała Duber-Stachurska podczas „Forum Funduszy Europejskich” zorganizowanych przez Bank Pekao.
„Ścieżka SMART” to oferta skierowana do tych firm z sektora MŚP, które opierają swój rozwój na pracach badawczo-rozwojowych i innowacjach co najmniej na poziomie kraju. Program oferuje wsparcie realizacji projektów modułowych, czyli takich, gdzie przedsiębiorca wybiera co najmniej jeden z dwóch modułów obowiązkowych (prace badawczo-rozwojowe lub wdrożenie innowacji) oraz dowolną liczbę modułów fakultatywnych (cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizacja, rozwój kompetencji, infrastruktura B+R).
W maju br. PARP ogłosiła kolejny nabór wniosków do „Ścieżki SMART” w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki na lata 2021–2027 (FENG). Działanie jest skierowane do przedsiębiorców z sektora mikro-, małych i średnich firm, zakłada wsparcie rozwoju działań badawczych i innowacyjnych polskich przedsiębiorstw. Wnioski można składać od 27 czerwca do 24 października 2024 r.
Prezes PARP apelowała również do przedsiębiorców o dokładne przygotowywanie wniosków o dotacje.
„Mamy do wykonania potężna pracę. Te wszystkie narzekania na biurokracje, trudny język – trudno się w tym nie zgodzić, ale też z drugiej strony, musimy sobie zdać sprawę, że tych ścieżek jest tak dużo, by środki trafiały tam, gdzie powinny i pracowały jak najefektywniej. Przedsiębiorca pozostaje odpowiedzialny za swój wniosek, to on sięga po środki publiczne i będzie za te środki odpowiedzialny” – wskazała Duber-Stachurska.
Celem działania PARP jest realizacja programów rozwoju gospodarki, wsparcie działalności innowacyjnej i badawczej małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), rozwoju regionalnego, wzrostu eksportu oraz wykorzystywania nowych technologii w działalności gospodarczej. Agencja bierze aktywny udział w tworzeniu i wdrażaniu polityki państwa w zakresie przedsiębiorczości i innowacyjności kadr. Jest także zaangażowana w realizację krajowych i międzynarodowych przedsięwzięć, finansowanych ze środków funduszy strukturalnych, budżetu państwa oraz programów wieloletnich Komisji Europejskiej.
Źródło: ISBnews