Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) rozpoczęła nowe programy redukcji emisji metanu, których budżet wyniesie 23 mln euro, podała spółka. Pierwszy z projektów – program Redukcji Emisji Metanu – otrzymał rekordową dotację w wysokości 11 mln euro. To największy unijny grant, jaki trafił do polskiego górnictwa.
„Ta kwestia jest naszym priorytetem wynikającym wprost ze 'Strategii Grupy JSW’. W dokumencie tym przyjęliśmy redukcję śladu węglowego o 30% do 2030 roku i osiągnięcie neutralności klimatycznej w roku 2050. Założone cele maja zostać osiągnięte głównie poprzez zmniejszenie emisji metanu, którego udział w śladzie węglowym JSW wynosi 74%” – mówi Tomasz Cudny, prezes JSW, cytowany w przesłanym komunikacie.
Oba programy – program Redukcji Emisji Metanu oraz inteligentny system odmetanowania (w ramach Master Mine) – będą realizowane w należącej do JSW kopalni Pniówek.
W Pniówku powstanie powierzchniowa stacja odmetanowania z sieciami dołowych rurociągów z ujęciami metanu, system pomiarowy oraz automatycznego sterownia. Pozyskany ze zrobów poeksploatacyjnych metan wykorzystywany zostanie do produkcji energii elektrycznej w silnikach gazowych połączonych z generatorami prądu. Realizacja projektu pozwoli na redukcję emisji metanu o 19 mln m3 w ciągu roku oraz wyprodukowanie w procesie jego utylizacji 60 tys. MWh energii elektrycznej, podano w materiale.
„Projekt, który będzie realizowany w kopalni 'Pniówek’ jest istotnym elementem ogólnoeuropejskiego programu Master Mine, powołanego dla unijnych producentów surowców krytycznych, a do tego grona zalicza się także JSW, wydobywająca węgiel koksowy. Inteligentny system odmetanowania, który zaprojektujemy i zrealizujemy wraz z GIG, docelowo posłuży nie tylko naszym zakładom. Z tej technologii będą mogły skorzystać zakłady wydobywcze na całym świecie. To będzie nasz wkład w poprawę bezpieczeństwa pracy w światowym górnictwie oraz redukcję emisji metanu przez globalny sektor wydobywczy” – wskazał prezes.
Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 roku. Przychody wyniosły 10,63 mld zł w 2021 r.
Źródło: ISBnews