Kernel Holding nabył aktywa wykorzystywane do przeładunku olejów roślinnych w porcie Chornomorsk za 19,4 mln USD oraz podpisał umowę nabycia 100% praw w terminalu przeładunkowym Reni-Oil LLC za 24,75 mln USD, aby poprawić swój biznes przetwórstwa nasion oleistych, który ostatnio był głównym motorem zysków Grupy, podała spółka. Ponadto Grupa szacuje zapotrzebowanie na nakłady inwestycyjne w wysokości ok. 50 mln USD.
„Aby poprawić odporność swojej działalności w zakresie przetwórstwa nasion oleistych, która ostatnio była głównym motorem zysków Grupy, Grupa:
• nabyła aktywa wykorzystywane do przeładunku olejów roślinnych w porcie Chornomorsk za 19,4 mln USD. Transakcja podlega zatwierdzeniu przez organy antymonopolowe na Ukrainie. W przypadku, gdy ukraińskie porty Morza Czarnego pozostaną zablokowane, Grupa zamierza wykorzystać te aktywa jako ważny węzeł magazynowy i przeładunkowy do odbioru oleju słonecznikowego koleją, gromadzenia go w magazynie, a następnie przekierowania oleju słonecznikowego ciężarówkami do portu nad Dunajem, zmniejszając w ten sposób koszty logistyczne alternatywnej trasy eksportowej. Jednorazowe przechowywanie oleju słonecznikowego w ilości 105 tys. ton pozwala Grupie nie wstrzymywać zakładów tłoczenia podczas zakłóceń w transporcie, tak mocno jak miało to miejsce w latach 2022-2023, i usprawnić logistykę. W przypadku odblokowania ukraińskich portów czarnomorskich, aktywa te będą wykorzystywane jako główna głębokowodna baza przeładunkowa na Morzu Czarnym dla oleju słonecznikowego eksportowanego przez Grupę;
• zawarła umowę nabycia 100% praw korporacyjnych w Reni-Oil LLC, terminalu przeładunkowym oleju słonecznikowego z możliwościami 15 tys. ton jednorazowego magazynowania oleju słonecznikowego w porcie Reni za 24,75 mln USD. Jest to jedyny terminal z odpowiednimi możliwościami przyjmowania, magazynowania i rozładunku wśród ukraińskich portów nad Dunajem, umożliwiający eksport oleju słonecznikowego nawet w przypadku blokady portów Morza Czarnego. Umowa ma zostać sfinalizowana do 31 grudnia 2023 r.” – czytamy w komunikacie.
Spółka podała, że zwiększona infrastruktura Grupy w zakresie oleju jadalnego ma kluczowe znaczenie przed uruchomieniem zupełnie nowej tłoczni Grupy w regionie Chmielnickiego na Ukrainie, co jest zaplanowane na wiosnę 2024 roku. Zakład ten pozwoli na przetwarzanie do 1 mln ton nasion słonecznika rocznie. „Z 279 mln USD całkowitych inwestycji, do wykorzystania pozostało 40 mln USD” – napisano w informacji.
Na 31 lipca 2023 r. Grupa posiadała 1,445 mld USD oprocentowanego zadłużenia (bez odsetek i zobowiązań z tytułu leasingu), 1,148 mld USD środków pieniężnych i ich ekwiwalentów oraz 327 mln USD zapasów towarów (w tym 1 282 tys. ton zbóż, 103 nasion oleistych, 147 tys. ton oleju słonecznikowego i 111 tys. ton śruty słonecznikowej), podano także.
„Znaczna część zgromadzonej płynności zostanie wykorzystana w roku obrotowym 2024 na uzupełnienie kapitału obrotowego, na nakłady inwestycyjne w celu opracowania alternatywnej trasy eksportu przez Dunaj, na naprawę obiektów uszkodzonych w wyniku rosyjskich ataków rakietowych oraz z trwającą realizację i uruchomienie tłoczni w zachodniej Ukrainie, jak również na utrzymanie backlogów wynikających z działań ochrony płynności podjętych w latach FY2022-FY2023” – czytamy dalej.
Grupa rozważa inwestycje w tabor kolejowy, przeładunek zboża na Dunaju i flotę rzeczną w celu obsługi miesięcznych wolumenów eksportu wynoszących około 300 000 ton, przy szacowanym zapotrzebowaniu na nakłady inwestycyjne w wysokości około 50 mln USD, podano też w komunikacie.
„Biorąc pod uwagę niedawne ataki Rosji ataki Rosji na ukraińską infrastrukturę portową, Grupa stoi w obliczu silnej potrzeby dywersyfikacji punktów załadunku w portach w celu ograniczenia dalszego ryzyka szkód spowodowanych ewentualnymi przyszłymi atakami Rosjan. Grupa nie ma dostępu do limitów kredytowych w bankach, polegając na zgromadzonych środkach pieniężnych. Niemniej jednak Grupa kontynuuje negocjacje z różnymi instytucjami finansowymi w sprawie kapitału obrotowego lub kredytów inwestycyjnych. Niepewność co do przyszłych zwrotów podatku VAT i możliwe ryzyko dewaluacji UAH zwiększa ekspozycję Grupy na istotne straty walutowe” – czytamy dalej w materiale.
Kernel Holding to producent spożywczy działający na Ukrainie. Jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2007 r.
Źródło: ISBnews