Kernel przerobił 610,03 tys. ton nasion słonecznika w I kw. roku obrotowego 2023/2024 (zakończonego we wrześniu 2023), co oznacza spadek o 5% kw/kw, podała spółka.
Ze względu na sezonowy deficyt nasion słonecznika pod koniec sezonu przetwórczego (przed nowymi zbiorami we wrześniu-październiku 2024 r.), Grupa przestawiła się na przetwórstwo rzepaku w dwóch swoich zakładach, przerabiając łącznie 112 tys. ton w okresie trzech miesięcy zakończonym 30 września 2024 r., podano.
„Grupa wprowadziła znaczące zmiany w swoim asortymencie upraw, aby zminimalizować areał najbardziej energochłonnych i trudnych logistycznie upraw kukurydzy na rzecz mniej energochłonnych opcji, ponownie wprowadzając soję do mieszanki upraw z 65 tys. hektarów zasiewów i obsiewając 61 tys. hektarów pszenicy ozimej. Na dzień publikacji niniejszego raportu Grupa zakończyła zbiory pszenicy, słonecznika i soi, przy czym plony netto wszystkich upraw uległy poprawie, głównie dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym. Trwają zbiory kukurydzy, a około połowa areału nie została jeszcze zebrana. W oparciu o postępy kampanii żniwnej, Grupa spodziewa się osiągnąć plon netto kukurydzy na poziomie 9,5 tony z hektara” – czytamy w komunikacie.
Wolumen sprzedaży olejów jadalnych w I kw. roku obrotowego 2024 wyniósł 369 tys. ton, co stanowi wzrost o 16% w porównaniu do poprzedniego kwartału, w tym 20 tys. ton butelkowanego oleju słonecznikowego i 19 tys. ton oleju rzepakowego, podano.
Wyższe plony i zwiększony areał upraw pszenicy, słonecznika i soi zebranych przez działalność rolniczą Grupy w raportowanym okresie zapewniły zbiory Grupy w silosach w I kw. 2024 r. w wysokości 1 208 tys. ton, co oznacza wzrost o 2,3 raza r/r.
Wraz z zakończeniem czarnomorskiej inicjatywy zbożowej w dniu 18 lipca 2023 r., wolumen przepustowości terminali eksportowych Grupy na Ukrainie znacznie spadł do 162 tys. ton w I kw. roku obrotowego 2024, co stanowi spadek o 83% w porównaniu z poprzednim kwartałem. Połowa przeładowanych wolumenów przypada na zakład Grupy w Reni nad Dunajem.
Wolumen eksportu zboża z Ukrainy w I kw. roku obrotowego 2024 wyniósł 203 tys. ton, co oznacza spadek o 68% kw/kw. Zdecydowana większość została wyeksportowana przez ukraińskie porty nad Dunajem i koleją w kierunku rumuńskiego portu Konstanca, ponieważ zwyczajowe trasy eksportowe Grupy – ukraińskie porty Morza Czarnego – nie były dostępne dla operacji eksportowych z powodu jednostronnego wypowiedzenia Czarnomorskiej Inicjatywy Zbożowej w lipcu 2023 roku, podano także.
„Takie alternatywne kanały eksportu wiążą się z wysokimi kosztami logistycznymi, a w połączeniu z niskimi światowymi cenami zbóż, osłabiają wolumeny eksportu” – podkreślono w materiale.
Kernel Holding to producent spożywczy działający na Ukrainie. Jest notowany na warszawskiej giełdzie od 2007 r.
Źródło: ISBnews