Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) prowadzi prace nad zmianą rekomendacji S, które zmierzają do zróżnicowania bufora przy ocenie zdolności kredytowej w zależności od oferty banku, poinformował dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej UKNF Jacek Barszczewski.
„Prace zmierzają do różnicowania bufora uwzględnianego w procesie badania oceny zdolności kredytowej w zależności od stosowanej przez bank oferty kredytowej. Nadzór z wyprzedzeniem poinformuje banki o wprowadzanych zmianach i momencie ich obowiązywania” – powiedział Barszczewski w rozmowie 300Gospodarka.
Obecnie obowiązuje wydana przez KNF rekomendacja S, która dziś nakłada na banki obowiązek takiego liczenia zdolności kredytowej, jakby stopy procentowe miały jeszcze wzrosnąć o 5 pkt proc. ponad bieżący poziom.
Jednym z rozważanych rozwiązań jest obniżka bufora w odniesienia do kredytów udzielanych w programie „Pierwsze Mieszkanie”. Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) zakłada, że zostanie uruchomiony w lipcu tego roku, obecnie trwają konsultacje.
Program zakłada m.in. udzielanie kredytów z preferencyjnym oprocentowaniem na poziomie 2 proc. przez okres 10 lat. Różnicę między stawką 2%, a średnim rynkowym oprocentowaniem kredytów o stałej stopie będzie bankom zwracana z budżetu. Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł na lokale na rynku pierwotnym i wtórnym.
Według ministerstwa, utrzymanie buforów na dotychczasowym poziomie znacząco dwu- a nawet trzykrotnie zmniejszy zasięg programu.
„Nasze dyskusje z KNF prowadzą do wniosku, że trzeba bufor ograniczyć do co najmniej 2,5 pkt procentowego. Jest zrozumienie w tej sprawie, choć oczywiście KNF jest niezależna i sama podejmie decyzję” – wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, cytowany przez portal.
Dodał, że optymalnym rozwiązaniem byłaby nawet głębsza obniżka, do 1 pkt proc., albo w ogóle rezygnacja z bufora w przypadku kredytów objętych programem „Pierwsze Mieszkanie”.
Barszczewski przyznaje, że prace nad zmianą rekomendacji S trwają, zaznacza jednak, że nie ma jeszcze ostatecznego brzmienia zapisów.
Źródło: ISBnews