Przedsiębiorstwa z branży mikroelektroniki mogą ubiegać się o wsparcie swoich projektów i uzyskanie pomocy publicznej w ramach mechanizmu Komisji Europejskiej – Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania (Important Projects of Common European Interest – IPCEI), poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT). Aplikacje można składać do 27 kwietnia 2021 r.
„Rząd szuka ambitnych projektów, które charakteryzować się będą wysokim poziomem innowacyjności i pozytywnym wpływem na środowisko, wzmacniając jednocześnie potencjał naukowo-przemysłowy naszego kraju, dając przy tym szansę na rozbudowę krajowego przemysłu elektronicznego”– powiedział wiceminister rozwoju, pracy i technologii Robert Tomanek, cytowany w komunikacie.
Podkreślił, że realizacja projektów będzie możliwa dzięki wykorzystaniu mechanizmów pomocy publicznej w ramach IPCEI. Poinformował też, że Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przeprowadziło już uprzednio wstępny nabór na koncepcje takich projektów, aby ocenić potencjał firm do realizacji tych projektów w formule IPCEI.
Mechanizm IPCEI wpisuje się w obecną strategię przemysłową Unii Europejskiej, która przewiduje, że europejska gospodarka oparta będzie na działaniach proekologicznych w ramach Zielonego Ładu oraz na cyfrowej transformacji gospodarki, bazującej na pozyskiwaniu i analityce danych, w tym także w zastosowaniach sztucznej inteligencji, przetwarzaniu danych w chmurze, cyfryzacji procesów w oparciu o „Internet rzeczy” (Internet of Things – IoT) i nowoczesną łączność 5G, przy równoczesnym zapewnieniu cyberbezpieczeństwa.
Jak wskazano, projekty złożone w ramach IPCEI powinny umożliwić osiągnięcie długotrwałej rentowności w przewidywalnej perspektywie czasowej. Korzyści płynące z projektu nie powinny ograniczać się tylko do danego przedsiębiorstwa lub sektora, lecz oddziaływać korzystnie na inne branże europejskiej gospodarki.
Przewidywana do zastosowania technologia powinna wpisywać się w założenia nowej strategii przemysłowej Unii Europejskiej oraz dawać podstawy do jej przemysłowego wdrożenia. Uzyskanie przez projekt statusu IPCEI daje szansę na istotne wsparcie, bowiem zasady jego dofinansowania określane są poprzez przeprowadzenie indywidulanej notyfikacji w KE, podano także.
Wybór projektów na etapie krajowym nie jest jednoznaczny z przyznaniem dofinansowania. Rozpoczyna on współpracę międzynarodową w ramach tworzenia wiązki projektowej na poziomie UE oraz formalną procedurę na poziomie KE, celem nadania projektowi statusu IPCEI. W dalszej kolejności umożliwia uczestnictwo w krajowej procedurze konkursowej na jego finansowanie przez państwo członkowskie.
Źródło: ISBnews