CloudFerro, jako lider konsorcjum, podpisał umowę z Polską Agencją Kosmiczną na świadczenie usług platformy chmurowej Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej NSIS-Cloud. Platforma będzie działała w oparciu o największą polską chmurę publiczną – chmurę CloudFerro, działającą na własnej infrastrukturze dostawcy i zlokalizowaną na terenie Polski. Wartość projektu przekracza 20 mln zł, podała spółka.
„NSIS-Cloud łączy repozytorium danych satelitarnych dla Polski oraz skalowalne środowisko obliczeniowe. Usługa NSIS-Cloud to strategiczny polski projekt, który stanowi krok milowy w rozwoju wykorzystania danych z obserwacji satelitarnych w polskiej administracji, nauce i biznesie. CloudFerro, największa polska firma sektora kosmicznego, rozpocznie świadczenie usługi NSIS-Cloud jeszcze w tym roku. W dobie niepewności geopolitycznej i na rynku zdominowanym przez big tech nasz kraj musi budować własne kompetencje w zakresie usług cyfrowych. NSIS-Cloud to środowisko chmury obliczeniowej zintegrowane z repozytorium zawierającym pełne archiwum danych programu Copernicus oraz krajowych zasobów satelitarnych dla Polski. Co istotne, to także autonomiczny dostęp do wysokowydajnej infrastruktury chmurowej, w tym najnowocześniejszych procesorów graficznych niezbędnych do rozwoju modeli sztucznej inteligencji” – czytamy w komunikacie.
Usługa świadczona przez CloudFerro wykorzystuje technologie open-source, czyli o otwartym kodzie, co czyni ją niezależną od usług, technologii czy oprogramowania dostarczanych przez inne podmioty lub posiadających ograniczenia licencyjne. Działanie usług opiera się na kompetencjach zespołu inżynierskiego zlokalizowanego w Polsce i Europie. Co ważne, infrastruktura chmury NSIS-Cloud, czyli wszystkie komponenty systemu informatycznego, w całości należą do polskiego dostawcy i są zlokalizowane na terenie Polski. To z kolei gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa technologicznego i operacyjnego, równocześnie pozwalając na dalszy rozwój autonomicznych rozwiązań. Projekt wpisuje się w ogłoszoną w ubiegłym roku strategię cyfryzacji państwa, która zakłada m.in. otwarty dostęp do danych wspierający innowacje i podnoszący efektywność administracji, podano także.
„NSIS-Cloud to nie tylko chmura obliczeniowa, ale przede wszystkim zaawansowane środowisko, które pozwoli użytkownikom w pełni wykorzystać potencjał danych satelitarnych. Środowisko to z jednej strony zapewni dostęp do wstępnie przetworzonych danych, a z drugiej miejsce do wytworzenia i zainstalowania zaawansowanych aplikacji analitycznych, a na koniec zapewni decydentom dostęp do informacji wytwarzanych przez te aplikacje” – powiedział Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro, cytowany w komunikacie.
W przedsięwzięciu jako członek konsorcjum uczestniczy także GISPartner – firma specjalizująca się w dostarczaniu rozwiązań geoprzestrzennych oraz systemów informacji geograficznej (GIS).
CloudFerro to polski dostawca usług chmury obliczeniowej dla sektora kosmicznego.
Źródło: ISBnews