Krakowski Holding Komunalny (KHK) dołączył do Europejskiego Sojuszu Wodorowego – inicjatywy Komisji Europejskiej, której celem jest przyspieszenie do roku 2030 działań na rzecz produkcji i wykorzystania wodoru jako paliwa produkowanego z wykorzystaniem technologii niskoemisyjnych i odnawialnych źródeł energii.
Uczestnictwo KHK SA w Sojuszu wpisuje się w plany spółki dotyczące wypracowania technologii wytwarzania czystego, ekologicznego wodoru w Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów, czyli w Ekospalarni Kraków, podkreślił Holding.
„W Zakładzie Termicznego Przekształcania Odpadów będzie wytwarzany czysty wodór, który zostanie wykorzystany do napędu śmieciarek i autobusów komunikacji miejskiej” – powiedział dziennikarzom prezes KHK Tadeusz Trzmiel
W pełni realne wydaje się także spalanie wodoru w urządzeniach produkujących ciepło komunalne w źródłach rozproszonych, dodał.
„Najbliższe planowane działania European Clean Hydrogen Alliance (Europejskiego Sojuszu Wodorowego) to ustalenie programu inwestycyjnego i wsparcie rozwoju łańcucha wartości wodoru w całej Europie. Sojusz będzie odgrywał kluczową rolę w ułatwianiu wdrażania działań związanych z nową europejską strategią dotyczącą wodoru, a w szczególności w programie inwestycyjnym. Plan branżowy szacuje inwestycje na 430 mld euro do 2030 roku. Będzie to również ważne w kontekście nowej strategii integracji systemu energetycznego” – czytamy w komunikacie KHK.
Utworzenie Sojuszu jest jednym z kroków, jakie Unia Europejska podjęła, aby zbudować pozycję światowego lidera w produkcji i wykorzystaniu wodoru w przemyśle oraz systemie energetycznym. Jest także elementem dochodzenia do neutralności węglowej do roku 2050, co jest jednym z priorytetów Unii Europejskiej.
Wśród sygnatariuszy ESW są m.in.: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, NFOŚiGW, PGNiG, PKN Orlen i Solaris.
Źródło: ISBnews