Pracownia Produktów Rafineryjnych w Trzebini należąca do spółki Orlen Laboratorium z Grupy Orlen została pierwszą w Polsce i trzecią na świecie placówką z akredytacją zaawansowanych metod badawczych wodoru jakości automotive, podał Orlen. W 2024 roku Orlen Laboratorium planuje uzyskanie akredytacji także dla swojego drugiego laboratorium – we Włocławku, gdzie wkrótce zostanie uruchomiony hub wodorowy.
Od 1 stycznia 2025 r. każde laboratorium wodorowe, na potrzeby certyfikacji produktu, będzie zobligowane do uzyskania akredytacji na poszczególne metody badawcze parametrów jakościowych wodoru oraz akredytacji do pobierania próbek wodoru. Otrzymana akredytacja dla Pracowni Produktów Rafineryjnych w Trzebini o blisko rok wyprzedza regulacje prawne, a tym samym pozwala już teraz rozpocząć dalsze prace nad wodorem jakości automotive, podkreślono.
„Wodór, jako jeden z filarów transformacji energetycznej, jest też ważnym elementem strategii Grupy Orlen. Na inwestycje związane z tym paliwem do 2030 r. przeznaczymy 7,4 mld zł, a ważnym adresatem naszych działań jest branża transportowa. Uruchamiamy kolejne stacje wodorowe dla autobusów, ciężarówek i samochodów osobowych oraz testujemy pierwszą lokomotywę wodorową. Rozszerzenie zakresu akredytacji w laboratorium w Trzebini o badania wodoru jakości automotive to kolejny duży krok w rozwoju tego obszaru. Cieszy mnie, że dołączyliśmy do grona prestiżowych pracowni z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych” – powiedział dyrektor biura technologii wodorowych i paliw syntetycznych Orlenu Grzegorz Jóźwiak, cytowany w komunikacie.
Zakończony sukcesem proces pozyskiwania akredytacji przez pracownię w Trzebini to efekt trwających trzy lata przygotowań. Kluczem była tu współpraca z National Physical Laboratory z Wielkiej Brytanii, czyli wiodącym instytutem zajmującym się badaniami wodoru jakości automotive. Kooperacja zaowocowała zaproszeniem polskiego laboratorium do udziału w programie badań biegłości, który potwierdził kompetencje pracowni w Trzebini i dał zielone światło do ubiegania się o akredytację jako jednemu z zaledwie czterech obiektów na świecie, wynika z materiału.
W 2023 r. Orlen Laboratorium oddał do użytku drugie laboratorium badania wodoru jakości automotive w Pracowni Nawozów i Środowiska Naturalnego we Włocławku. Docelowo włocławskie laboratorium będzie świadczyć usługi analityczne dla nowo uruchamianego hubu wodorowego we Włocławku. W 2024 roku planowane jest uzyskanie akredytacji dla metod badania paliwa wodorowego w tej lokalizacji, a także dla procesu pobierania próbek wodoru, podkreślono.
Grupa Orlen zarządza rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi działalność detaliczną w Europie Środkowej, wydobywczą w Polsce, Norwegii, Kanadzie i Pakistanie, a także zajmuje się produkcją energii, w tym z OZE i dystrybucją gazu ziemnego. W ramach budowy koncernu multienergetycznego spółka sfinalizowała przejęcia Energi, Grupy Lotos oraz PGNiG. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 372,64 mld zł w 2023 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews