Liczba klientów indywidualnych posiadających dostęp do bankowości internetowej wyniosła 44,14 mln w III kw. 2024 r. (wobec 43,64 mln kwartał wcześniej). Liczba aktywnych klientów wyniosła 23,11 mln (wobec 23,22 mln kwartał wcześniej), podał Związek Banków Polskich (ZBP) w raporcie NetB@nk.
Średnia wartość przelewu klienta indywidualnego w Polsce w III kwartale wyniosła 1 262,19 zł. Jest to spadek o 5,76% r/r i o 3,29% kw/kw. Średnia liczba przelewów aktywnego użytkownika bankowości internetowej wyniosła 6,01 w III kwartale, co oznacza wzrost o 3,89% r/r i 1,95% kw/kw, podano w raporcie.
„Stały wzrost liczby użytkowników aplikacji mobilnych oraz klientów mobile only pokazuje, jak ważnym elementem codziennego zarządzania finansami stała się bankowość mobilna. Obecnie już niemal 17 mln Polaków korzysta wyłącznie z aplikacji bankowych, co świadczy o ich rosnącym zaufaniu do tych rozwiązań. Banki nieustannie rozwijają usługi dostępne w aplikacjach, dostosowując je do potrzeb klientów i jednocześnie dbając wysoki poziom bezpieczeństwa” – powiedział wiceprezes Związku Banków Polskich Włodzimierz Kiciński, cytowany w komunikacie.
Liczba klientów MŚP posiadających dostęp do bankowości internetowej na koniec III kwartału br. wyniosła 3,63 mln (+1,17 % kw/kw, +3,85% r/r), spośród tych klientów aktywnie korzysta z bankowości elektronicznej 2,52 mln (-0,25% kw/kw, +2,47% r/r).
Dane za III kwartał 2024 roku wskazują na niewielki spadek o 2% liczby transakcji w systemie Elixir w porównaniu do poprzedniego kwartału. Natomiast wartość komunikatów wzrosła nieznacznie o 0,5%. Największy przyrost w porównaniu do danych z minionego kwartału, w systemach rozliczeń prowadzonych przez Krajową Izbę Rozliczeniową, dotyczył wartości transakcji w systemie Express Elixir, który wyniósł blisko 5% oraz liczby transakcji w tym samym systemie, który wyniósł ponad 2%, podano dalej.
System Euro Elixir odnotował wzrost liczby transakcji o 0,5% w porównaniu do II kwartału 2024 roku, obecnie kształtuje się na poziomie blisko 14 mln. Wartość operacji rozliczanych w tym systemie w odniesieniu do minionego kwartału pozostała na tym samym poziomie – 93 mld euro. Natomiast w porównaniu do III kwartału 2023 roku wartość operacji wzrosła znacząco o niemal 8,5%, podano również.
Źródło: ISBnews