Łączna liczba niewypłacalności polskich przedsiębiorstw w I półroczu 2022 r. wyniosła 1 141 przypadków i jest niższa o 2,8% r/r, wynika z raportu Coface. Firma ocenia, że otoczenie makroekonomiczne w coraz większym stopniu staje się niekorzystne dla firm i będzie przyczyniać się do wzrostu liczby niewypłacalności.
„W pierwszej połowie 2022 r. liczba niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce obniżyła się o 2,8% w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku. Ta wyglądającą na pozytywną informacja kryje jednak szczegóły, które świadczą o pogarszającej się sytuacji płynnościowej przedsiębiorstw w Polsce. Zgodnie z naszymi przewidywaniami stabilizuje się liczba postępowań pozasądowych, zwłaszcza uproszczonych postępowań o zatwierdzenie układu, które znacznie zyskały na popularności wśród firm doświadczających trudności w związku z wpływem pandemii na ich biznes. Jednak w pierwszej połowie tego roku, a zwłaszcza w pierwszych miesiącach, ich wykorzystanie było czasowo niższe ze względu na problemy techniczne związane z wprowadzaniem systemu Krajowego Rejestru Zadłużonych” – powiedział główny ekonomista Coface w Polsce i w Regionie Europy Centralnej Grzegorz Sielewicz, cytowany w komunikacie.
Na liczbę 1 141 przypadków niewypłacalności złożyły się postępowania sądowe i obwieszczenia pozasądowe:
- w ciągu 6 miesięcy 2022 r. sądy ogłosiły postanowienia o upadłości i restrukturyzacji 526 polskich firm, czyli o ponad 38% więcej niż rok temu (wg danych na koniec czerwca 2022);
- dodatkowo w I półroczu br. w Krajowym Rejestrze Zadłużonych opublikowano 615 tzw. obwieszczeń o ustaleniu dnia układowego (bez rejestracji w sądzie).
Wśród postępowań sądowych zdecydowanym liderem są postępowania o zatwierdzenie układu – 274 sprawy, a ich liczba wzrosła o 238% głównie w związku z popularnością stosowania procedury pozasądowej, w następstwie której sąd ogłasza tego typu decyzję. Wzrosła także liczba postępowań sanacyjnych, zmalała natomiast liczba upadłości likwidacyjnych, podkreślono.
Statystyki branżowe wskazują na wzrost niewypłacalności w rolnictwie (+16%), budownictwie (+28%) i transporcie (+3%). Mniej przypadków zanotowano z kolei w produkcji (-18%), handlu (-7%) i usługach (-13%).
„Analizując formy prawne niewypłacalności sądowych i pozasądowych, obserwujemy utrzymujący się trend, w którym liczba niewypłacalności przedsiębiorców (w tym rolników) znacznie przewyższa liczbę niewypłacalnych spółek z o.o., których dotychczas zawsze było najwięcej w zestawieniach – w I półroczu 2022 odpowiednio 715 i 328 przypadków. Wynika to m.in. z tego, że aż 76% (467 przypadków) wszystkich pozasądowych obwieszczeń w KRZ dotyczyło przedsiębiorców (osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w tym rolniczą). Ta forma stała się bardzo popularna i coraz więcej przedsiębiorców chcących zyskać na czasie w trudnym dla siebie czasie decyduje się na złożenie wniosku do KRZ o obwieszczeniu dnia układowego” – czytamy dalej.
„Niestety otoczenie makroekonomiczne w coraz większym stopniu staje się niekorzystne dla firm i będzie przyczyniać się do wzrostu liczby niewypłacalności. Wysoka inflacja powodowana zarówno przez konsekwencje wojny Rosja-Ukraina, jak również zawirowania w łańcuchach dostaw, wzrost kosztów energii i komponentów używanych w procesie produkcyjnym, znacznie wyższe koszty finansowania w obliczu wzrostu stóp procentowych, spowolnienie inwestycyjne czy oczekiwany słabnący popyt konsumencki przyczyniają się do osłabienia wzrostu polskiej gospodarki w kolejnych kwartałach” – podsumował Sielewicz.
Źródło: ISBnews