Pracodawcy w Polsce opublikowali w marcu 325,5 tys. nowych ofert pracy, tj. o 9,6% mniej r/r i o 9,5% więcej m/m, podano w raporcie Grant Thornton „Oferty pracy w Polsce”. Marcowy odczyt liczby ofert pracy jest niższy niż w rekordowym 2022 r. i dużo wyższy niż w badanym okresie za 2021 i 2020 rok.
„Ostatnie miesiące charakteryzują się wysoką zmiennością odczytów rocznej dynamiki, dlatego do samych pojedynczych wyników należy podchodzić z ostrożnością. Bardziej miarodajna wydaje się średnia z ostatnich 3 miesięcy, a ta wynosi aktualnie -9%. Można założyć, że właśnie taki jest faktyczny stan rynku pracy w Polsce. Popyt na pracowników spada dość wyraźnie, ale biorąc pod uwagę skalę obecnych problemów kosztowych, z jakimi mierzą się pracodawcy, spadek ten jest nadal relatywnie niewielki” – czytamy w raporcie.
Pracodawcy dostosowują koszty pracy nie tylko ograniczeniem zatrudniania nowych pracowników, ale też w inny sposób, np. utrzymując realny spadek wynagrodzeń (dynamika poniżej inflacji) i szukając oszczędności w innych obszarach działalności, podano także.
W raporcie podkreślono, że od stycznia duże przyrosty ofert pracy wynikają m.in. z sezonowości, jednakże „gdyby jednak w polskiej gospodarce widoczne było wyraźne pogorszenie koniunktury, owa sezonowość byłaby niewystarczająca do utrzymania takich wzrostów między styczniem a marcem”.
„Opublikowane w tym miesiącu 325,5 tys. nowych ofert pracy stanowi o 28,4 tys. wyższy wynik niż w lutym i aż o 70,1 tys. wyższy niż w styczniu 2023 roku” – czytamy w materiale.
Jak zauważyła partner outsourcing płac i kadr Grant Thornton Monika Smulewicz, „rynek pracy zwalnia, ale nadal jest silny, zwłaszcza biorąc pod uwagę skalę wstrząsów, jakie od ponad roku dotykają polską gospodarkę”.
W raporcie wykazano, że największy przyrost liczby ofert pracy w ujęciu rocznym odnotowano w marcu w branży finansowej – liczba ofert wzrosła o 31%, wzmożony popyt pojawił się również wśród zawodów medycznych (wzrost o 8%).
„Za to w pozostałych zawodach, które badamy, zanotowaliśmy duże spadki. Są to pracownicy fizyczni (-27%), HR-owcy (-22%), marketingowcy (-15%) oraz prawnicy i pracownicy działu IT (-13%)” – czytamy dalej.
CEO Element. Recruitment Automation Software Maciej Michalewski ocenił, że rynek pracy – mimo pewnych oznak słabnięcia – nadal jest mocny i mimo negatywnego wpływu sezonowości jaki pojawi się w II poł. roku „na razie nic nie wskazuje na to, żeby polski rynek pracy czekały jakieś istotne trudności”.
Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.
Źródło: ISBnews