Pracodawcy w Polsce opublikowali w grudniu 247 tys. nowych ofert pracy, tj. o 4,8% więcej r/r i o 16,9% mniej m/m, podano w raporcie „Oferty pracy w Polsce” Grant Thornton, którego partnerem technologicznym była firma Element. Z badania wynika, że jest to pierwsza dodatnia dynamika od kwietnia 2022 r. Jednocześnie wskazano, że trudno przesądzać, czy grudniowe dane były przełamaniem spadkowego trendu i wzrost utrzyma się również na początku 2023 r.
Liczba nowych ofert pracy w grudniu przebiła poziom poprzedniego roku i obecnie stanowi najwyższy grudniowy wynik w całej historii badania, podano także.
„Dane z naszego badania po raz kolejny zaskakują optymistycznie. Mimo silnego wzrostu kosztów funkcjonowania firm oraz wyraźnego poczucia niepewności sytuacji ekonomicznej, nie widać było w ostatnich miesiącach 2022 roku żadnego tąpnięcia w liczbie nowych ofert pracy, a w grudniu wręcz odnotowaliśmy lekki wzrost. Nawet jeśli dodatnia dynamika nie utrzyma się długo i powrócą wkrótce lekkie spadki, rzędu kilku procent rok do roku, będzie to nadal zaskakująco dobry wynik – taki scenariusz na pewno bralibyśmy w ciemno rok czy pół roku temu, kiedy wybuchała wojna w Ukrainie, a inflacja z miesiąca na miesiąc rosła. Dlatego jestem dobrej myśli odnośnie przyszłości i mam nadzieję, że polscy pracodawcy ponownie okażą się odporni na różnego rodzaju zawirowania i kryzysy, jak miało to już miejsce kilka razy w ostatnich latach i dekadach” – powiedziała partner Outsourcing płac i kadr Grant Thornton Monika Smulewicz, cytowana w komunikacie.
W raporcie wskazano, że wyraźnie obniża się liczba aktywnych ogłoszeń o pracę, na koniec grudnia było ich 466 tys., tj. o 48 tys. mniej niż w listopadzie.
„Według badania systemu rekrutacyjnego Element dla Grant Thornton, na polskim rynku pracy maleje liczba aktywnych ofert pracy – na koniec grudnia było ich już 466 tys. (brane pod uwagę były nie tylko ogłoszenia opublikowane w grudniu 2022 roku, o czym pisaliśmy na poprzednich stronach, ale też ogłoszenia, które zostały opublikowane w poprzednich miesiącach i w grudniu nadal były aktywne). To o 48 tys. mniej niż na koniec poprzedniego miesiąca. Jak już wspomniano, jest jednak głównie spadek sezonowy, w styczniu i lutym prawdopodobnie zobaczymy odbicie” – czytamy dalej.
Podkreślono, że liczba wakatów pozostaje wysoka mimo napływu uchodźców z Ukrainy; do 23 sierpnia pracę podjęło w Polsce 420 tys. z nich.
„Tak jak w poprzednich miesiącach, również w grudniu największy wzrost liczby ofert pracy zanotowano w finansach – popyt na księgowych i analityków finansowych wzrósł przez rok aż o 76%. Wyższa była również liczba ogłoszeń wśród zawodów związanych z branżą IT (wzrost o 28%). Wśród zawodów w branży HR oraz w branży medycznej zanotowaliśmy wzrost o 4 proc. w stosunku do zeszłego roku. Za to w przypadku zawodów fizycznych już od kilku miesięcy notujemy bardzo duże spadki (-33% w grudniu)” – podsumowano
Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.
Źródło: ISBnews