Pracodawcy w Polsce opublikowali w maju 2023 r. 308,48 tys. ofert pracy, czyli o 4,8% więcej r/r i o 14,5% więcej m/m, wynika z raportu Grant Thornton „Oferty pracy w Polsce”. Po dwóch miesiącach mocnych spadków, liczba ofert pracy znowu rośnie, a majowy odczyt liczby ofert pracy przebił wynik z analogicznych okresów w 2022, 2021 oraz 2020 r.
„Jeśli dodatnia dynamika utrzyma się w następnych miesiącach, co przy obecnych tendencjach w gospodarce nie wydaje się niemożliwe, to druga połowa 2023 roku może przynieść nawet swego rodzaju odwilż na rynku pracownika” – czytamy w raporcie.
„Wysoka liczba ofert pracy w maju jest miłym zaskoczeniem. Co prawda, nie należy jeszcze otwierać szampana, bo jednostkowe, miesięczne dane to zdecydowanie za mało, żeby mówić o przełamaniu spadkowego trendu na rynku pracy. Dodatnie dynamiki musiałyby utrzymywać się przez kilka miesięcy, żebyśmy mieli pewność, że rynek rekrutacyjny rośnie. Jasne jest jednak to, że sytuacja przynajmniej przestała się pogarszać i coraz wyraźniej widać pewną stabilizację. Stabilizację na nieco niższym poziomie niż zeszłoroczne rekordy, ale nadal relatywnie wysokim, pokazującym, że polscy pracodawcy rozwijają się i chętnie tworzą miejsca pracy. Na taką właśnie stabilizację czekaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy rynek pracy dość tracił na sile” – ocenił CEO Element Recruitment Automation Software Maciej Michalewski, cytowany w materiale.
W badaniu wskazano, że optymistycznym sygnałem jest to, że majowy odczyt liczby ofert pracy w końcu przebił wynik z analogicznych okresów w poprzednich latach – 308,5 tys. ofert w maju, to o 14 tys. więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Aktualny wynik jest również o 5 tys. wyższy względem maja 2021 roku oraz aż o 113 tys. ofert wyższy względem 2020 roku. Jedynie w stosunku do maja 2019 roku obecny odczyt jest wyraźnie niższy (o 26 tys. ofert), jednak należy pamiętać, że był to okres ogromnego boomu na rynku pracy w Polsce, jeszcze przed pandemią.
W maju 2023 r. największy przyrost liczby ofert pracy odnotowano w branży finansowej – wyniósł on 34% względem maja 2022 roku. Duży popyt widoczny jest również na medyków (wzrost o 20%) oraz pracowników fizycznych (o 10%). W pozostałych badanych zawodach pojawiły się spadki. Są to HR-owcy (-24%), marketingowcy (-11%), pracownicy działu IT (-10%) oraz prawnicy (-9%), podano także.
Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach rekrutacyjnych w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.
Źródło: ISBnews