Pracodawcy w Polsce opublikowali w maju 288,41 tys. nowych ofert pracy, tj. o 7,5% mniej r/r, podano w raporcie „Oferty pracy w Polsce” Grant Thornton, którego partnerem technologicznym była firma Element. W porównaniu do maja br. zanotowano spadek liczby ofert pracy o 2% (5 886). To najniższy wynik od lutego 2021 r.
„Aktualny spadek dynamiki rocznej jest na razie stosunkowo niewielki, w dodatku w porównywanym okresie – zarówno w maju, jak i w czerwcu 2021 roku – ofert pracy było rekordowo dużo, dlatego ciężko jednoznacznie prognozować długotrwały trend hamowania rynku pracy w Polsce. Nie ulega jednak wątpliwości, że okres rekordowego tworzenia nowych miejsc pracy w Polsce jest już zakończony” – czytamy w raporcie.
Wśród badanych miast od początku pandemii Poznań notuje najniższą liczbę nowych ofert pracy – 2,8 tys. nowych ogłoszeń o pracę, co stanowi spadek o 8% w stosunku do czerwca 2021 roku. Na końcu zestawienia stolicy Wielkopolski stale towarzyszą Katowice – w czerwcu opublikowano tam 3,8 tys. ofert pracy, wskazano również.
„Wśród badanych miast od początku pandemii najlepiej radzi sobie Warszawa. W czerwcu 2022 roku w stolicy opublikowano 39,9 tys. ofert (19% więcej niż rok temu). Drugie miejsce zajmuje Kraków (18,2 tys. ogłoszeń, co stanowi wzrost o 4%) oraz Wrocław (12,2 tys. ogłoszeń, wzrost o 8%). Za to najwyższą dynamikę rok do roku w czerwcu zanotowaliśmy w Gdańsku, gdzie pracodawcy opublikowali aż o 56% ofert więcej niż w czerwcu 2021 roku (7,5 tys. wobec 4,8 tys.)” – czytamy dalej.
W największych miastach Polski w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada średnio 14,4 ofert pracy (wobec 13 rok temu). W czerwcu 2022 roku najwięcej ogłoszeń oferował Kraków – 23,3 ofert na każdy tysiąc osób. Tuż za Krakowem jest Warszawa, w której przypadało średnio 22,3 ofert na tysiąc mieszkańców.
„Czerwcowy wynik naszego badania na pewno nie jest taki, do jakiego przyzwyczaiło nas ostatnie półtora roku. […] Warto mieć jednak świadomość, że opublikowane w czerwcu 288 tys. ofert pracy to na tle historycznym nadal dość wysoki wynik. Nie rekordowy, nie spektakularny, ale nadal pozytywny. Pokazujący, że pracodawcy wciąż się rozwijają i dość chętnie tworzą nowe miejsca pracy. Pamiętajmy, że w pierwszych miesiącach pandemii liczba ofert pracy spadła o ponad 50% r/r, a teraz spadek to zaledwie 8%” – podsumowała partner outsourcing płac i kadr Grant Thorton Monika Smulewicz, cytowana w materiale.
Badanie opisane w raporcie zostało przeprowadzone wśród realnych ofert pracy opublikowanych na 50 największych portalach w badanym okresie. Dane zbierane były przy wykorzystaniu narzędzia automatycznego monitoringu ofert pracy, opracowanego przez firmę Element.
Źródło: ISBnews