W Polsce przeprowadzono 86 transakcji fuzji i przejęć w I kw. 2022 r., tj. o 10 więcej niż rok wcześniej, wynika z raportu „M&A Index Poland”, przygotowywanego przez Navigator Capital i Fordata. W ujęciu branżowym dominowały sektory Media/IT/Telecom (28%), energetyka (15%) oraz przemysł (12%).
„Transakcją o najwyższej wartości spośród wszystkich transakcji M&A z ujawnioną ceną ogłoszonych w pierwszych miesiącach 2022 roku był zakup udziałów w Lotos Paliwa przez MOL od Grupy Lotos. Podmiot z Węgier zgodził się zapłacić za te aktywa ok. 2,55 mld zł. Motywacją do przeprowadzenia transakcji była konieczność ograniczenia koncentracji rynku paliwowego w Polsce, co jest warunkiem niezbędnym do uzyskania zgody Komisji Europejskiej na planowaną fuzję Grupy Lotos i PKN Orlen. Z tego samego powodu przeprowadzono pięć innych transakcji, na mocy których zagranicznym graczom odsprzedano spółki zależne Lotosu lub udziały w nich. Wartym odnotowania jest, iż aktywność Grupy Lotos i PKN Orlen w zakresie fuzji i przejęć związana była także ze zrealizowanymi przez spółki Skarbu Państwa akwizycjami – ogłoszono zakup niemal 200 stacji benzynowych zlokalizowanych na Węgrzech i Słowacji od MOL” – czytamy w komunikacie.
Podobnie jak w poprzednich okresach, najwięcej transakcji zrealizowano w sektorze Media/IT/Telecom. Szczególnym zainteresowaniem kupujących cieszyły się zwłaszcza spółki zajmujące się oprogramowaniem komputerowym. Znaczną aktywnością w tym segmencie rynku wykazał się Software Mind. Wspierana przez Enterprise Investors spółka dokonała transakcji na trzech kontynentach. Kontynuowana była także konsolidacja sektora usług medycznych przez Medicover i Lux Med. Przyjęła ona w minionym kwartale nieco inną formułę niż w poprzednich okresach. Najważniejszą zrealizowaną przez Medicover akwizycją był zakup Bellevue Polska – podmiotu zarządzającego salonami optycznymi premium Lynx Optique. Dotychczas Medicover nie przeprowadzał w Polsce transakcji w tej branży, natomiast poglądy spółki odnośnie rozwoju w tym segmencie rynku ewoluowały na skutek pandemii COVID-19, która spowodowała znaczące utrudnienia w dostępie do usług optycznych.
„W I kwartale bieżącego roku odnotowaliśmy realizację 86 transakcji, co oznacza wzrost względem analogicznego okresu poprzedniego roku o 10 transakcji. Wzrost w ujęciu r/r pozwala dojść do konkluzji, iż na obecną chwilę nie nastąpił spadek aktywności M&A wywołany rosnącymi stopami procentowymi, oddziałującymi na koszt pozyskiwanego na potrzeby dokonania transakcji kapitału. Aktualnie, na skutek rosnącej inflacji oraz zawirowań geopolitycznych, mamy do czynienia z turbulentnym otoczeniem, wobec czego prognozowanie aktywności na rynku fuzji i przejęć w krótkiej perspektywie obarczone jest istotnym błędem. Nie spodziewamy się natomiast zahamowania aktywności na rynku w dłuższym horyzoncie czasowym” – skomentował menedżer w Navigator Capital Group Artur Wilk, cytowany w komunikacie.
„Możemy się spodziewać, że wojna w Ukrainie i wynikające z niej ograniczenia gospodarcze z Rosją i Białorusią, firmami o rosyjskim kapitale czy ich partnerami, zaznaczy się w strukturze transakcji w kolejnych kwartałach. W tym momencie nie widać jednak oznak spadku aktywności na rynku fuzji i przejęć czy wyprzedaży aktywów zagrożonych i ta sytuacja nie powinna ulec zmianie. Interesujący w nadchodzącym czasie będzie zwłaszcza rozwój sektora energetyki, dla którego nagły wzrost cen surowców może stać się katalizatorem. Pierwszy kwartał 2022, bardzo aktywny w tym sektorze, zyskał co prawda na sprzedaży spółek Grupy Lotos, jednak otoczenie ekonomiczne sprzyjać będzie mniejszym akwizycjom, w tym OZE. Aktywność transakcyjna wynikająca z ruchu w systemie Fordata wskazuje na większą aktywność spółek branży surowcowej, jak i – tradycyjnie – TMT” – dodał account manager w Fordata Marcin Rajewicz.
Największą grupę sprzedających w pierwszym kwartale 2022 roku stanowili inwestorzy prywatni, którzy odpowiadali za 67% wszystkich transakcji. Po stronie kupującej najbardziej aktywne były podmioty z sektora TMT – 20%, inwestorzy finansowi PE/VC – 16%, a także spółki z branży energetycznej – 13%, podano również.
Źródło: ISBnews