Liczba transakcji fuzji i przejęć przeprowadzonych na polskim rynku wzrosła o ok. 4% r/r do 341 w 2022 r. i była wyższa o ok. 48% niż w 2020 r., wynika z raportu M&A Index Poland, przygotowywanego przez Navigator Capital oraz Fordata.
„Spośród transakcji o ujawnionej wartości, największą kwotę odnotowano przy okazji przejęcia w styczniu Lotos Biopaliwa przez MOL. Akwizycja za sumę zbliżoną do 2,5 mld zł była częścią procesu dostosowywania struktury Orlenu po fuzji z Lotosem do wymogów Komisji Europejskiej, przeciwdziałającej powstawaniu monopoli. Była to tylko jedna z kilku transakcji dokonanych przez Orlen – spółki wchodzące w skład Grupy Lotos zostały zakupione także przez Saudi Aramco, Rossi Biofuel oraz Unimot, a Orlen dokonał zakupu stacji MOLu na Słowacji i na Węgrzech” – czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.
„Podobnie jak w poprzednich trzech latach, największą popularnością wśród inwestorów cieszy się sektor IT/Media/Telecom. Największymi transakcjami w tym obszarze były akwizycje Emitela oraz 50% Fiberfit przez inwestorów finansowych. Nie słabło także zainteresowanie spółkami z obszaru biotechnologii i medycyny. W tym segmencie wyróżnia się transakcja sprzedaży Curiosity Diagnostics, która może osiągnąć wartość, po spełnieniu określonych warunków, nawet 840 mln zł” – czytamy dalej.
Autorzy raportu zwracają uwagę na wzrost zainteresowania polskich firm ekspansją zagraniczną. W minionym roku odnotowano 26 transakcji transgranicznych, w przypadku których kupującym był podmiot z Polski. Osiem spośród nich dotyczyło spółek spoza Europy, co pokazuje, iż polskie firmy coraz większą wagę przywiązują do rozwoju zagranicznego i zwiększania rozpoznawalności marki poprzez akwizycje i włączenie do struktur podmiotów lokalnych, wykorzystując pojawiające się możliwości.
„W minionym roku po raz kolejny byliśmy świadkami rekordowej liczby transakcji na polskim rynku fuzji i przejęć. Okazuje się zatem, że niepewna sytuacja geopolityczna oraz pogarszające się otoczenie makroekonomiczne, wpływające na zwiększenie kosztów finansowania transakcji M&A nie zraziły inwestorów do inwestycji w Polsce. Podkreślić trzeba, iż realizacja procesu akwizycyjnego jest wielomiesięcznym procesem i często ma znaczenie strategiczne, wobec czego inwestorzy nie zniechęcają się na skutek przejściowych zawirowań. Prognoza liczby transakcji w 2023 roku obarczona jest znaczną niepewnością. Obserwowany spadek dynamiki inflacji oraz prognozowane obniżki stóp procentowych na przełomie 2023/2024 roku powinny wspierać inwestorów w realizacji procesów buy-side, jednakże powtórzenie tegorocznego wyniku może być wyzwaniem” – skomentował dyrektor w Navigator Capital Group Karol Szykowny, cytowany w komunikacie.
Swoje portfele otworzyły również fundusze PE/VC. Jak podkreślono, ta wysoka aktywność akwizycyjna funduszy nie była podyktowana ruchami pojedynczych podmiotów, a decyzjami zakupowymi wielu z nich. Zanotowano 13 przejęć – czyli o 5 więcej niż w roku poprzednim, na czele z przejęciem medycznej spółki Medicalgorithmics przez amerykański fundusz Biofund Capital Management za kwotę 220 mln zł (największa ujawniona transakcja).
Chociaż prym w liczbie transakcji wiedzie wspomniana branża TMT, to w wymiarze procentowym większe wzrosty zanotowała branża finansowa, a także przemysł i automotive, wskazano w informacji.
W 2022 r. dokonano najwięcej akwizycji w następujących sektorach: Media/IT/Telecom – 23%, biotechnologia – 12%, przemysł – 9%. Wśród podmiotów kupujących dominowały firmy z branży Media/IT/Telecom – 19%, przedsiębiorstwa z obszaru Biotechnologii oraz Ochrony Zdrowia – 11% oraz fundusze PE/VC – 11%. 67% sprzedających stanowili inwestorzy prywatni, fundusze PE/VC były natomiast sprzedającym w co 10. transakcji, podsumowano.
Źródło: ISBnews