Lightsource bp – spółka joint venture z 50-proc. udziałem koncernu bp – pozyskał swoje pierwsze projekty w Polsce w ramach umowy o współpracy o łącznej mocy 757 MWp, podała spółka. Łączne nakłady na realizację całej inwestycji mogą wynieść nawet 500 mln euro.
Około połowa projektów może być gotowa do budowy w 2022 roku, podkreślono.
Energia z projektów Lightsource bp będzie sprzedawana w części na rynku energii, a także poprzez odbiorców korporacyjnych w ramach umów długoterminowych. Realizowane przez spółkę projekty wezmą także udział w przyszłych aukcjach energii odnawialnej w Polsce organizowanych przez URE. Po oddaniu inwestycji do użytku, wybudowane farmy fotowoltaiczne zapewnią ilość czystej energii elektrycznej wystarczającą, by zasilić 362 870 polskich gospodarstw domowych. Nowo utworzony portfel aktywów zapewni Lightsource bp stabilny fundament do realizacji ambitnych długoterminowych przedsięwzięć w Polsce o łącznej mocy liczonej w gigawatach w oparciu o szerokie doświadczenie spółki zdobyte na całym świecie, wynika z materiału.
Portfel dziewięciu inwestycji w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i wielkopolskim będzie realizowany we współpracy z doświadczonym lokalnym deweloperem z branży energetyki odnawialnej, podano również.
„Wejście na polski rynek stanowi dla nas niezwykle ważny krok. Polska należy do grona największych gospodarek europejskich, na których do tej pory nie byliśmy jeszcze obecni. Ponieważ odnawialne źródła energii muszą podwoić swój udział w sieci, możliwości wzrostu pojawiające się przed tą branżą są ogromne” – powiedział odpowiedzialny za globalną ekspansję Lightsource bp Vlasios Souflis, cytowany w komunikacie.
„Skupimy się teraz na zwiększeniu naszej obecności w kraju w oparciu o tę pierwszą transakcję. Lightsource bp zamierza wnieść do polskiego systemu elektroenergetycznego niedrogą, czystą i niskoemisyjną energię, liczoną w gigawatach” – dodał dyrektor ds. rozwoju biznesu Lightsource bp w Polsce Michał Głowacki.
We wrześniu, podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu, prezes bp w Polsce Bogdan Kucharski zapowiadał w rozmowie z ISBnews, że docelowo, w okresie 2-3 lat, farmy fotowoltaiczne Lightsource bp mogłyby osiągnąć w Polsce moc nawet 2 GW. Podkreślił wówczas, że całe portfolio fotowoltaiczne spółki powinno działać w 2023-2024 roku.
Koncern bp, który rozpoczął działalność w Polsce w 1991 r., miał 570 stacji paliw na koniec 2020 r., co oznaczało drugą pozycję na rynku.
Źródło: ISBnews