Lotnisko Chopina w Warszawie odprawiło 1 597 829 pasażerów w maju, co oznacza odbudowę ruchu do 97% liczby z tego samego miesiąca przedpandemicznego 2019 roku, podał port. Majowy wynik jest lepszy o ponad 250 tys. od prognoz lotniska.
„Spośród 1,6 mln pasażerów odprawionych w maju 2023 roku, 415,5 tys., czyli 26%, wybrało Lotnisko Chopina jako port przesiadkowy. W sumie od początku roku Lotnisko Chopina odprawiło 6 525 980 pasażerów, z czego 5,9 mln w ruchu międzynarodowym i 623 tys. w ruchu krajowym. Większość pasażerów podróżowała w ruchu Schengen – 63%, a 37% wybrało kraje Non-Schengen” – czytamy w komunikacie.
„W maju odprawiliśmy znacznie więcej pasażerów lotów czarterowych niż w tym samym okresie 2019 roku. Było ich ponad 222 tys., czyli o 20% więcej rok do roku. Świadczy to o tym, że pasażerowie chcą podróżować, a rozpoczęty sezon urlopowy z pewnością będzie rekordowy” – skomentowała rzecznik lotniska Anna Dermont, cytowana w materiale.
W czołówce pięciu najczęściej wybieranych przez pasażerów kierunków od początku 2023 roku znajdują się: Londyn, Paryż, Amsterdam, Frankfurt i Dubaj. Podróżni korzystający z połączeń czarterowych najchętniej decydują się na takie miejsca, jak: turecka Antalya, egipskie Marsa Alam i Hurghada, hiszpańskie Las Palmas i Teneryfa. W maju w stołecznym odprawiono ponad 9 tys. ton cargo i poczty, łącznie od początku roku to ponad 44,3 tys. ton, czyli o około 2 proc więcej niż w 2019 r., podano także.
„Z początkiem czerwca poszerzyła się siatka połączeń na Lotnisku Chopina. Po pandemicznej przerwie na warszawskie lotnisko powrócił belgijski przewoźnik Brussels Airlines należący do grupy Lufthansa. W okresie wakacyjnym rejsy do Brukseli będą odbywać się 6 razy w tygodniu, a od początku września planowane jest zwiększenie częstotliwości do 12 lotów tygodniowo. Nowością jest także pojawienie się w stołecznym porcie Pegasus Airlines – niskokosztowych, tureckich linii lotniczych. Pegasus obsługuje rejsy do i z Ankary raz w tygodniu” – czytamy także.
Źródło: ISBnews