LPP Logistics utworzyła z końcem kwietnia dwie spółki odpowiedzialne za obsługę logistyczną na rynkach Europy Południowej i Środkowej – LPP Logistics Romania oraz LPP Logistics Slovakia. Wzmocnienie struktury zagranicznej sieci zaopatrzenia i dystrybucji to odpowiedź na wzrost znaczenia tego regionu w rozwoju Grupy LPP, a także potrzebę optymalizacji procesów logistycznych realizowanych przez LPP Logistics na tych rynkach, podała spółka.
Oba podmioty pozwolą polskiemu operatorowi logistycznemu na rozszerzenie zakresu działalności poza Polską, a także standaryzację jakości obsługi w zarządzanych przez siebie obiektach i ich optymalizację kosztową. Jednocześnie firma przejęła pełną kontrolę nad operacjami w Fulfillment Center na Słowacji, co jest kolejnym krokiem w realizacji strategii insourcingu oraz umacniania pozycji LPP Logistics jako niezależnego operatora, podano.
„Dynamiczna ekspansja salonów stacjonarnych, rosnące wolumeny zamówień internetowych, a także plany rozwojowe Grupy LPP na najbliższe lata skłaniają nas do pełnego wykorzystania potencjału logistycznego oraz zwiększania efektywności naszych działań w regionie Europy Południowej i Środkowej. Oznacza to bardziej skuteczne wykorzystanie regionalnej infrastruktury dystrybucyjnej oraz jej strategiczny rozwój. Powołanie spółek LPP Logistics Slovakia s.r.o oraz LPP Logistics Romania umożliwia nam jak najlepsze dostosowanie struktur firmy oraz optymalizację zachodzących procesów do potrzeb rynków lokalnych. Na Słowacji objęliśmy bezpośrednie zarządzanie Fulfillment Center w Sered, przejmując pełną kontrolę nad operacjami logistycznymi e-commerce od zewnętrznego partnera. Nowa spółka w Rumunii to z kolei pierwszy krok do całkowicie samodzielnej obsługi wszystkich zachodzących procesów w naszym pierwszym, zagranicznym centrum dystrybucyjnym, którego otwarcie zaplanowane jest na czwarty kwartał tego roku – powiedział wiceprezes LPP Logistics Sebastian Sołtys, cytowany w komunikacie.
„Dzięki powołaniu spółki w Rumunii, która będzie zarządzać powstającym tam centrum dystrybucyjnym o powierzchni 65 tys. m2, umocnimy swoją pozycję niezależnego operatora prowadzącego działalność w zakresie pełnej kontroli operacji logistycznych obiektu, odpraw celnych, transportu kontenerów z portu w Konstancy oraz organizacji transportu drogowego” – dodał.
Spółka podała też, że w przygotowaniu do samodzielnej obsługi procesów logistycznych e-commerce na Słowacji nie bez znaczenia była współpraca spółki z dotychczasowym operatorem – Quehenberger Logistics i obustronne podnoszenie kompetencji m.in. w zakresie logistyki magazynowej czy obsługi klienta. Realizowana obecnie strategia insourcingu operacji logistycznych pozwoli polskiej firmie na ujednolicenie procesów w słowackim Fulfillment Center w stosunku do całej sieci dystrybucji, wprowadzanie usprawnień redukujących koszty operacyjne oraz wdrożenie spójnych standardów jakości obsługi na wszystkich rynkach, na których działa LPP Logistics.
„Samodzielna realizacja operacji logistycznych umożliwi nam osiągnięcie maksymalnego pułapu mocy produkcyjnych w ramach posiadanej już powierzchni magazynowej. Obecnie w całej sieci Fulfillment Centers obsługujemy ok. 2 mln zamówień tygodniowo. Dzięki optymalizacji procesów przez zaawansowaną i spójnie działającą infrastrukturę technologiczną spodziewamy się zwiększania naszego potencjału obsługi, a tym samym stopniowego wzrostu wolumenów zamówień internetowych” – powiedział dyrektor ds. logistyki e-commerce LPP Logistics Daniel Potoczniak.
Od sierpnia 2022 r. LPP Logistics odpowiada za operacje logistyczne Grupy LPP na terenie Polski i obecnie zarządza bezpośrednio pracą 5 krajowych obiektów o łącznej powierzchni blisko 340 tys. m2, jednocześnie poprawiając efektywność kosztową krajowych procesów. Do końca roku gdańska spółka posiadać będzie 140 tys. m2 powierzchni magazynowej za granicą.
LPP zarządza markami modowymi Reserved, Cropp, House, Mohito i Sinsay. Spółka jest notowana na GPW w Warszawie od 2001 roku; wchodzi w skład indeksu WIG20. W roku obrotowym 2022/2023 (luty 2022 – styczeń 2023) spółka miała 15,9 mld zł skonsolidowanych przychodów.
Źródło: ISBnews