ML System podpisał listy intencyjne z firmami Diagnostyka i ALAB Laboratoria dotyczący nawiązania współpracy w zakresie wykorzystania urządzenia Covid Detector w laboratoryjnej diagnostyce profesjonalnej, podała spółka.
„Pozytywna ocena przydatności klinicznej urządzenia Covid Detectora wzbudziła spore zainteresowanie rynku diagnostyki, czego efektem są podpisane listy intencyjne. Urządzenie zamierzamy wprowadzić zarówno w trybie profesjonalnym, gdzie niezbędna jest współpraca z firmami diagnostycznymi, posiadającymi rozbudowaną sieć laboratoriów, takimi jak Diagnostyka i ALAB, jak i w trybie do tzw. „samokontroli”, gdzie urządzenie będzie mogło być wykorzystywane do masowego testowania m.in. w zakładach pracy czy urzędach” – powiedział prezes Dawid Cycoń, cytowany w konunikacie.
Wyniki skuteczności 'Covid Detectora’ mieszczące się w zakresie stanowiska zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych w sprawie wartości diagnostycznej testów antygenowych wykorzystywanych w rozpoznawaniu zakażeń SARS-CoV-2 oraz rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dot. czułości i specyficzności testów antygenowych, połączone z możliwością szybkiej diagnostyki dają, w ocenie ML System, duży potencjał wdrożeniowy urządzenia na wielu rynkach, podano także.
W przypadku porozumienia z ALAB Laboratoria, strony deklarują współpracę przy wdrożeniu systemu pomiarowego na rynkach: polskim, niemieckim oraz ukraińskim. Ponadto, firmy deklarują wspólne działania ukierunkowane na rozszerzenie diagnostyki z wykorzystaniem 'Covid Detectora’ o mutacje wirusa SARS-CoV-2, rozróżnienie stadium choroby oraz inne patogeny, w tym gruźlicę. Współpraca z laboratoriami Diagnostyka, także uwzględniająca m.in. detekcję mutacji wirusa SARS-CoV-2 czy innych patogenów, zakłada ponadto diagnostykę nowotworów z wykorzystaniem urządzenia.
„Konsekwentnie dążymy do jak najszybszej komercjalizacji 'Covid Detectora’. Zdajemy sobie sprawę z dużej roli, jaką urządzenie może odegrać w walce z pandemią, przy wykorzystaniu jego zalet w postaci szybkiego i bezinwazyjnego pomiaru. Powyższe atuty sprawiają, że urządzenie cieszy się szczególnym zainteresowaniem sieci hoteli oraz organizatorów imprez masowych. Wykorzystanie najnowszych zdobyczy techniki w zakresie fizyki kwantowej, modelowania matematycznego i uczenia maszynowego może dać niespotykane wcześniej możliwości w rozwoju systemu detekcji i wykrywaniu wielu chorób na szeroką skalę – podsumował Dawid Cycoń.
ML System to wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2018 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 127,27 mln zł w 2020 r.
Źródło: ISBnews