MOL, jako część międzynarodowego joint venture Ural Oil and Gas, w skład którego wchodzą także partnerzy z Kazachstanu i Chin, osiągnął pierwszy przepływ gazu z odwiertu U-21 na polu Rozhkovskoye w Kazachstanie, podała spółka.
Zasoby wydobywalne gazu ziemnego i kondensatu z rezerwuaru, na który aktualnie nakierowane są odwierty, wynoszą 158,8 mln baryłek ekwiwalentu ropy, w tym 101,5 mln baryłek gazu i 57,3 mln baryłek kondensatu, poinformowano.
„To długo oczekiwany sukces dla MOL w regionie Morza Kaspijskiego. Cieszę się, że nasze kazachskie zasoby dołączyły do zdywersyfikowanego międzynarodowego portfolio produkcyjnego i reprezentują dalszy potencjał dla segmentu poszukiwań i wydobycia MOL. Wielu naszych ekspertów podziemnych, inżynierów i menadżerów projektu pracowało w pocie czoła z naszymi kazachskimi i chińskimi partnerami w ciągu ostatnich 15 lat, żeby stało się to możliwe. Jestem szczególnie dumny, że zespół MOL był aktywnym partnerem i nasi eksperci uczestniczyli we wszystkich technicznych aspektach projektu” – powiedział wiceprezes wykonawczy MOL ds. poszukiwań i wydobycia Zsombor Marton, cytowany w komunikacie.
Produkcja z pierwszego odwiertu realizowana jest na poziomie 300 tys. m3 surowego gazu dziennie. Wydobyty gaz będzie transportowany do zakładu przerobu gazu Chinarevskoye. MOL spodziewa się, że we wstępnej fazie, z produkcją z jednego odwiertu, pole Rozhkovskoye będzie produkować ok. 1300 baryłek ekwiwalentu ropy dziennie. Cztery dodatkowe odwierty, które mają zostać wdrożone do produkcji w III kwartale 2024 roku, mają zwiększyć wydobycie do 1,5 mln m3 gazu dziennie. W fazie drugiej, po odwierceniu kolejnych otworów, produkcja ma osiągnąć 2,5 mln m3 gazu dziennie do końca 2027 r., podano również.
W skład Ural Oil and Gas wchodzą KazMunayGas (50% udziałów), Grupa MOL (27,5%) i chiński FIOC (22,5%).
Węgierski koncern MOL prowadzi działalność w zakresie wydobycia i przerobu ropy naftowej (aktywa produkcyjne ma w 8 krajach, posiada też 4 rafinerie i 2 jednostki petrochemiczne). Od 2004 r. jest notowany na warszawskiej giełdzie. Miał 23,11 mld USD skonsolidowanych przychodów w 2022 r. Po przejęciu polskiej sieci Grupy Lotos, MOL Polska miał 497 stacji na koniec 2022 r.
Źródło: ISBnews