Grupa Azoty otrzymała pismo od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w którym fundusz stwierdza, że spółka nie spełniała kryteriów lub warunków do przyznania pomocy dla sektorów energochłonnych związanej z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej, wobec czego pomoc dla spółki w kwocie 52,3 mln zł przyznana została nienależnie i wzywa do zwrotu przyznanej pomocy wraz z odsetkami, podała spółka.
Stanowisko NFOŚiGW opiera się o odmienną interpretację kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności, które zostały zarejestrowane (zgłoszone) w Krajowym Rejestrze Sądowym, dotyczących przychodów wykazanych przez spółkę, podkreślono.
„W opinii spółki, działalność prowadzona przez spółkę – tj. produkcja podstawowych chemikaliów, nawozów i związków azotowych, tworzyw sztucznych i kauczuku syntetycznego w formach podstawowych – jednoznacznie spełnia przesłanki wymagane do przyznania wsparcia finansowego w ramach programu dla sektorów energochłonnych związaną z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej. Tym samym w ocenie spółki przedmiotowe pismo NFOŚiGW jest bezzasadne” – czytamy w komunikacie.
Spółka zamierza wystąpić do NFOŚiGW, celem wyjaśnienia zaistniałej sytuacji oraz podjąć wszelkie dostępne kroki prawne zmierzające do zachowania przyznanej jej pomocy.
Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 24,66 mld zł w 2022 r.
Źródło: ISBnews