W przypadku niekorzystnego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawie C-520/21 dotyczącej korzystania z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej kredytów w CHF banki będą musiały zawiązać dodatkowe rezerwy, ale nie będzie upadku sektora bankowego, ocenia w rozmowie z ISBnews.TV prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek.
„Sektor bankowy jest przygotowany [do orzeczenia TSUE zbieżnego z opinia rzecznika i niekorzystnego dla banków] w tym sensie, że nie dojdzie do upadku sektora bankowego, a jakieś banki znikną z przestrzeni polskiej bankowości” – powiedział Białek w rozmowie z ISBnews.TV podczas XIII Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie. ISBnews jest patronem medialnym kongresu.
Zaznaczył jednak, że niekorzystne orzeczenie TSUE będzie oznaczało konieczność utworzenia przez banki kolejnych rezerw.
„To będzie duży koszt do uniesienia, szacowany przez Komisję Nadzoru Finansowego na 100 mld zł Będzie to miało przełożenia na możliwość finansowania gospodarki przez sektor bankowy” – dodał.
Przypomniał, że banki przygotowywały się w ostatnich miesiącach do niekorzystnego orzeczenia TSUE tworząc dodatkowe rezerwy, które – w zależności od banku i portfela – stanowią 50-90% pokrycia rezerwami portfela frankowego.
Szef ZBP wskazał też, że sektor bankowy oczekuje na ustawowe usankcjonowanie dobrowolnego programu ugód.
„Na pewno potrzeba ustawowego rozwiązania tego problemu bo będziemy mieli do czynienia z niekończącymi się, trwającymi latami procesami sądowymi” – powiedział.
Wcześniej podczas XIII EKF przewodniczący KNF Jacek Jastrzebski ocenił, że polski sektor bankowy jest przygotowany na niekorzystny wyrok TSUE.
Trybunał podał na początku maja, że wyrok w sprawie C-520/21 dotyczącej korzystania z kapitału po unieważnieniu umowy kredytowej kredytów w CHF zostanie ogłoszony 15 czerwca ok. godz. 9:30.
W lutym br. opinię w tej sprawie przedstawił rzecznik generalny Trybunału Anthony Michael Collins. Według zaproponowanego przez niego rozstrzygnięcia po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki konsumenci mogą dochodzić względem banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych; banki nie mają tego prawa. Opinia rzecznika nie ma charakteru wiążącego dla TSUE.
Źródło: ISBnews