Nowym prezesem zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) zostanie prawdopodobnie Maciej Szczęsny – obecny szef rady Funduszu, wynika z informacji Business Insider Polska. 6 kwietnia br. skończyła się kadencja obecnego zarządu BFG i prezesa Piotra Tomaszewskiego, zaś nowy prezes może zostać powołany w ostatnim tygodniu kwietnia.
„Na początku kwietnia kadencja prezesa i zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. To instytucja, która przeprowadza przymusową restrukturyzację banków i gwarantuje zgromadzone w nich pieniądze. Karty w BFG rozdaje minister finansów Andrzej Domański. Według ustaleń Business Insider Polska, ma już kandydata na prezesa funduszu i prawdopodobnie zostanie nim Maciej Szczęsny. Obecnie jest przewodniczącym rady BFG, a w przeszłości pracował w największych bankach inwestycyjnych na świecie” – czytamy w artykule.
Kadencja prezesa BFG i całego zarządu tej instytucji zakończyła się 6 kwietnia. Piotr Tomaszewski na czele BFG stał od marca 2020 r. i – według informacji portalu – „nie ma większych szans”, że będzie mógł kontynuować swoją misję.
Nowy zarząd funduszu wybierze jego rada, a później z członków zarządu wybrany zostanie przez nią prezes. W radzie BFG zasiada trzech przedstawicieli ministra finansów, w tym jej przewodniczący, dwie osoby wskazuje prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP), a jedną – szef Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
„Karty w BFG rozdaje więc szef resortu finansów Andrzej Domański i to on de facto wybierze osobę, która pokierują instytucją gwarantującą depozyty bankowe i decydującą, które banki spełniają przesłanki do przymusowej restrukturyzacji. Według informatorów Business Insider Polska do powołania nowego prezesa BFG może dojść na posiedzeniu rady funduszu zaplanowanej na ostatni tydzień kwietnia. Zgodnie z przepisami obecny zarząd pełni funkcję do czasu powołania nowego” – czytamy dalej.
„Według źródeł Business Insider Polska, najpoważniejszym kandydatem na prezesa BFG jest obecnie przewodniczący rady funduszu, czyli Maciej Szczęsny. Od ponad dwudziestu lat jest związany z sektorem finansowym. Pracował w największych globalnych bankach inwestycyjnych jak Morgan Stanley, Lehman Brothers, Nomura czy Bank of America/Merrill Lynch. Zajmował się analizami sektora bankowego” – napisano w artykule.
Portal przypomniał, że od początku 2020 r. Fundusz przeprowadził cztery przymusowe restrukturyzacje. Dwie dotyczyły banków spółdzielczych z Sanoka i Przemkowa. Kolejne dwa procesy dotknęły komercyjne instytucje: Idea Bank oraz Getin Noble Bank.
Getin po wydzieleniu portfela kredytów frankowych, przekształcił się w VeloBank; niedawno BFG podpisał przedwstępną umowę jego sprzedaży amerykańskiemu funduszowi private equity Cerberus. To ostatni etap przymusowej restrukturyzacji, a formalne przejęcie przez nowego właściciela VeloBanku ma się zmaterializować do końca czerwca, przypomniano.
„To zaś oznaczałoby, że finalizację sprzedaży i podpisy pod umowami złoży już nowy prezes BFG. Według naszych źródeł, Maciej Szczęsny, który na czele rady BFG stoi od 19 stycznia br., zna szczegóły transakcji, bo rada była o nich informowana. To pewnie ułatwiłoby postawienie kropki nad i w przymusowej restrukturyzacji Getinu” – wskazał Business Insider.
Podstawowe zadania Funduszu to m.in.: dokonywanie wypłaty środków gwarantowanych deponentom i wykonywanie innych obowiązków wynikających z gwarantowania depozytów, przygotowywanie, aktualizacja i ocena wykonalności planów przymusowej restrukturyzacji i grupowych planów przymusowej restrukturyzacji, przeprowadzanie przymusowej restrukturyzacji oraz umarzanie i konwersja instrumentów kapitałowych.
Źródło: ISBnews