Ponad 31% firm przewiduje zwiększenie zatrudnienia w III kw. 2021 r wobec 25% w poprzednim kwartale, poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). Blisko 58% badanych przedsiębiorstw deklaruje plany podniesienia poziomu przeciętnej płacy w najbliższych 12 miesiącach, podano także.
„W świetle SM NBP optymistycznie kształtują się prognozy zatrudnienia na III kw. 2021 r. Udział przedsiębiorstw przewidujących wzrost zatrudnienia wyniósł 31,5% wobec 25% w kwartale poprzednim (dane odsezonowane) i jest to najwyższa odnotowana wartość w historii badań SM. Jednocześnie spadł odsetek firm planujących obniżenie zatrudnienia w najbliższym kwartale, kształtując się na poziomie 5,6% (7% w kwartale poprzednim oraz 11,8% w analogicznym okresie ubiegłego roku)15. W konsekwencji wskaźnik zatrudnienia osiągnął historyczne maksimum.” – czytamy w raporcie „Szybki Monitoring NBP – analiza sytuacji sektora przedsiębiorstw”.
Najkorzystniejsze przewidywania dotyczą przedsiębiorstw dużych, w których blisko 42,6% (wobec 34,7% w kwartale poprzednim i 18,7% w analogicznym okresie poprzedniego roku) badanych firm planuje zwiększenie zatrudnienia. Optymistycznie kształtują się także prognozy dla małych i średnich firm, w których wzrost liczby zatrudnionych przewiduje kolejno 21,1% badanych (wobec 15,6% w II kw. 2021r.) oraz 36,6% (wobec 28,4% w II kw. 2021r.).
„Najlepsze prognozy zatrudnienia formułują firmy sektora transportowego (ponad 36,1% zakłada wzrost zatrudnienia), przetwórstwa przemysłowego (35,8%) i budownictwa (32,9%). Pozytywne zmiany obejmują także sektor usługowy, w tym branże szczególnie dotknięte skutkami pandemicznych ograniczeń tj.: hotelarstwo (61,3% podmiotów planuje nowe zatrudnienia w nadchodzącym kwartale), restauracje (40%) i turystykę (14,3%)” – czytamy także.
Jak wskazuje NBP, istotna poprawa odnotowana została także w przypadku rocznych prognoz zatrudnienia. Kolejny kwartał z rzędu wzrósł odsetek przedsiębiorstw planujących zatrudnienie nowych pracowników na przestrzeni kolejnych 12 miesięcy (z 36% do 38,8%), przy równoczesnym spadku udziału firm przewidujących redukcję zatrudnienia (z 7,7% do 6,4%). W efekcie wskaźnik zatrudnienia zwiększył się o około 4 pkt proc. kw/kw do 32,4 pkt.
„Ponad 36% respondentów, podobnie jak w 2019 r., przewiduje podniesienie płac w III kwartale br. (wzrost o ok. 9 pkt proc. kw/kw i o ponad 17 pkt proc. r/r). Biorąc pod uwagę dane odsezonowane, częściej niż w kwartale poprzednim zamiar podnoszenia płac deklarują wszystkie analizowane klasy firm. Najniższy odsetek planujących podwyższenie wynagrodzenia wciąż obserwowany jest w małych i mikro przedsiębiorstwach (31,8%)” – czytamy dalej.
NBP podkreślił, że mimo wzrostu popytu na pracę i nasilenia się presji płacowej przewidywane przez respondentów, podwyżki płac zbliżone są do wieloletniej średniej.
„Blisko 58% badanych przedsiębiorstw deklaruje plany podniesienia poziomu przeciętnej płacy w najbliższych 12 miesiącach – odsetek tych firm wzrósł względem poprzedniego kwartału o nieco ponad 9 pkt proc. – przy czym 92% firm planujących podwyżki przewiduje ich zmianę w stopniu niewielkim. Analogicznie jak w przypadku prognoz kwartalnych mediana wysokości zakładanej podwyżki utrzymała się na poziomie 5%. Wzrósł jednak górny kwartyl tych oczekiwań 25% deklarujących podniesienie płac w horyzoncie roku zakłada podwyżkę nie mniejszą niż 8%” – podsumowano.
Ostatnie badanie SM odbyło się w czerwcu 2021 r. W badaniu SM wzięło udział 2 570 podmiotów wybranych z terenu całego kraju. Prezentowane opracowanie opiera się głównie na dwóch źródłach danych: ankiecie Szybki Monitoring NBP (SM) oraz sprawozdaniach o przychodach, kosztach i wyniku finansowym oraz o nakładach na środki trwałe(wyniki finansowe, dane GUS).
Źródło: ISBnews