Odsetek firm w Unii Europejskiej, które spodziewają się raczej zwiększenia niż zmniejszenia inwestycji zmniejszył się do 7% w 2024 r. z 14% w 2023 r., podał Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) w raporcie.
„Gospodarka UE wykazuje oznaki potencjalnego miękkiego lądowania, co znajduje odzwierciedlenie w ostrożniejszych planach inwestycyjnych firm. Podczas gdy sektor przedsiębiorstw stosunkowo dobrze radził sobie z kolejnymi wstrząsami, a odsetek firm, które inwestują, stale rósł w ostatnich latach, odsetek tych, które spodziewają się raczej zwiększenia niż zmniejszenia inwestycji, zmniejszył się o połowę w 2024 r. (z 14% w 2023 r. do 7%)” – czytamy w raporcie „EIB Investment Survey 2024”.
„Perspektywy inwestycyjne pozostają zróżnicowane. Ogólnie rzecz biorąc, firmy z UE negatywnie oceniają otoczenie polityczne i regulacyjne oraz ogólny klimat gospodarczy, przy czym więcej firm spodziewa się pogorszenia niż poprawy w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Firmy z UE dostrzegają nieznaczną poprawę – w ujęciu netto – perspektyw biznesowych w swoich sektorach i dostępności finansowania wewnętrznego, choć poprawa ta jest mniej widoczna niż w Stanach Zjednoczonych. Perspektywy dostępu do finansowania zewnętrznego pozostają jedynie nieznacznie pozytywne w ujęciu netto, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych” – czytamy dalej.
Jak ocenia EBI, wiele firm z UE jest zadowolonych z ogólnego poziomu inwestycji w ciągu ostatnich trzech lat, ale znaczna ich część zgłasza braki inwestycyjne (14%). Firmy z UE nadal przedkładają inwestycje odtworzeniowe nad zwiększanie mocy produkcyjnych, a odsetek firm inwestujących w rozszerzenie działalności pozostaje o 6 pkt proc. niższy niż w USA. Firmy z UE przeznaczają znaczną część swoich inwestycji (37%) na wartości niematerialne i prawne, koncentrując się w mniejszym stopniu na gruntach, budynkach i infrastrukturze niż firmy z USA (14% w porównaniu do 24%), wskazała instytucja.
„Patrząc w przyszłość, firmy z UE nadal przedkładają inwestycje odtworzeniowe nad rozbudowę mocy produkcyjnych. Wyraźnie kontrastuje to z firmami amerykańskimi, w których 47% priorytetowo traktuje rozbudowę mocy produkcyjnych w ciągu najbliższych trzech lat, w porównaniu do 26% firm z UE. W Unii Europejskiej 36% firm koncentruje się na wymianie, a 25% na rozwoju nowych produktów i usług” – napisano też w raporcie.
W przypadku Polski inwestycje skoncentrowane na wymianie mocy deklaruje 45% firm, na ich rozbudowie – 22%, zaś na rozwoju nowych produktów i usług – 15%. Główne obszary inwestycji dla polskich firm to: maszyny i sprzęt (52%) oraz zakup ziemia, budynki i infrastruktura (22%).
Koszty energii pozostają główną przeszkodą dla działalności inwestycyjnej dla 46% firm w UE, co stanowi znacznie wyższy odsetek niż w USA, wskazano także w materiale.
„Kryzys energetyczny doprowadził do gwałtownego wzrostu kosztów energii i choć okres kryzysu minął, ceny energii w Europie nie powróciły do poziomu sprzed kryzysu, pozostawiając przemysł UE (szczególnie energochłonny) w niekorzystnej sytuacji konkurencyjnej. Firmy z UE są również bardziej skłonne postrzegać regulacje biznesowe i dostępność finansowania jako główne przeszkody niż ich amerykańskie odpowiedniki” – napisano dalej.
Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą pożyczek długoterminowych, której właścicielami są jej państwa członkowskie.
Źródło: ISBnews