Onde z Grupy Erbud chce aktywnie uczestniczyć w rynku energetyki wiatrowej po liberalizacji reguły 10H i poszukuje do tego partnera, poinformował ISBnews prezes Erbudu Dariusz Grzeszczak.
„Liberalizacja ustawy odległościowej to dla nas wiatr w żagle. Szczególnie, że po zmianach możliwe będzie stawianie dużo większych wiatraków o mocy nawet kilka razy większej niż dzisiejsze, zwykle 1-megawatowe. A do tego potrzeba wiedzy i kompetencji, które my zdobywaliśmy latami. Jeśli chodzi o portfel zamówień, to trudno w tej chwili szacować, ale sam rynek z grubsza się podwoi, więc i dla nas będzie dużo więcej zleceń. Sam rynek wykonawstwa onshore po zmianie ustawy i przy potencjale deklarowanym przez rząd można szacować na dodatkowe 1,7-2,7 mld zł rocznie w perspektywie najbliższych 10 lat” – powiedział Grzeszczak w rozmowie z ISBnews.
„Zwiększy się znacznie areał możliwy do wydewelopowania, co naturalnie zwiększy podaż i dostępność projektów. My mamy obecnie prawie 900 MW w projektach na różnym etapie rozwoju, więc nastawiamy się na raczej na cherry-picking, niż na dynamiczną rozbudowę portfolio. Deweloperka jest mocno kapitałochłonna, a rotacja pieniądza jest tutaj długotrwała, dlatego szukamy partnera-inwestora, który pomógłby nam nie tylko skomercjalizować obecne projekty, ale też uczestniczyć aktywnie w rynku po liberalizacji 10H” – dodał, pytany o plany w zakresie projektów wiatrowych na własny rachunek Onde po wejściu w życie nowelizacji.
Grzeszczak ocenia, że liberalizacja ustawy 10H to oczywiście dobra decyzja, ale zaskakuje go, że następuje to tak późno.
„Od wielkiej radości większe jest raczej zdumienie, że następuje to dopiero w 2022 r., do tego, gdy wojna w Ukrainie trwa prawie pół roku. Nastroje społeczne przez lata nie szły w parze z liczbami dotyczącymi rynku energetycznego. Według ostatniego badania Blue Media 'Postawy ekologiczne Polek i Polaków’ rekordowe 89% z nas popiera energetykę opartą na odnawialnych źródłach energii, gdy tylko 8% jest za pozostaniem przy spalaniu węgla. Tymczasem Niemcy właśnie zadeklarowały, że w 2030 r. 80% energii będzie u nich pochodzić z odnawialnych źródeł, głównie wiatru i słońca – to wskaźnik do którego zbliża się już Austria czy Szwecja. U nas jest to dzisiaj, w zależności od metody pomiaru, ledwie 16%. Mimo deklarowanego entuzjazmu Polaków do OZE – nieprawdopodobnie mało” – uważa prezes Erbudu.
Według niego, Polacy ponoszą teraz koszty opóźnień w rozwoju mocy OZE w postaci wysokich rachunków za energię elektryczną.
„Wszyscy płacimy dzisiaj za przespanie tego momentu, którego chociażby nie przespali Rumuni, Litwini czy Chorwaci. Są powyżej średniej unijnej, budowali wiatraki i fotowoltaikę, gdy nasze 16% to ogon Europy. Musimy ją gonić. Zmiany w ustawie 10H to krok w dobrą stronę. Tylko OZE pomoże obniżyć ceny energii” – podkreślił.
„Inwestorzy mają przecież w zamrażarkach masę projektów, do 2030 r. mamy szansę dojść do 10 GW z samego wiatru – to jest super plan dla naszego kraju, naszych wnuków, przyszłości planety, i doskonałe perspektywy dla Onde, która jest w segmencie wykonawstwa liderem rynku. W zeszłym roku przekroczyliśmy historyczny próg 3 GW mocy urządzeń na wszystkich farmach wiatrowych i fotowoltaicznych realizowanych od początku istnienia spółki, a sam rok był rekordowy pod względem wykonawstwa dla OZE: 13 projektów wiatrowych oraz 64 farm słonecznych, o łącznym potencjale wytwórczym na poziomie niemal 0,4 GW” – podsumował Grzeszczak.
Onde jest czołowym wykonawcą infrastruktury dla sektora odnawialnej energetyki (OZE), w szczególności farm wiatrowych oraz farm fotowoltaicznych w Polsce. Funkcjonuje również w sektorze budownictwa drogowo-inżynieryjnego realizując inwestycje dla infrastruktury drogowej w Polsce. Spółka działa w ramach Grupy Erbud. Onde zadebiutowało na GPW w 2021 r.
Grupa Erbud to polska grupa budowlana świadcząca usługi w segmencie mieszkaniowym, komercyjnym, użyteczności publicznej oraz inżynieryjno-drogowym i energetycznym na terenie Polski i krajów europejskich. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2007 r. W 2021 r. miała 3,1 mld zł skonsolidowanych przychodów.
Źródło: ISBnews