Orange Polska planuje wdrożenie sieci 5G SA (stand alone) w najbliższym czasie, poinformował ISBtech członek zarządu operatora ds. Sieci i Technologii Piotr Jaworski. Liczy na rozwój prywatnych sieci dla biznesu.
„Orange Polska pracuje nad rozwiązaniem stand alone. Planujemy wdrożenie w najbliższym czasie. Z naszego punktu widzenia jest to element, który jest bardzo istotny, żeby mówić o tym iż 5G o oferuje wszystkie funkcje, które są przypisane do tej technologii” – powiedział ISBtech Jaworski.
Dodał, że obecnie 5G w Polsce jest realizowane w wariancie NSA (non stand alone).
„Według mojej wiedzy, wszyscy operatorzy w Polsce realizują 5G w tzw. wariancie non stand alone. To oznacza, że do łączności wykorzystywana jest także 4G i sygnalizacja, która się odbywa w tym zakresie. To co dzisiaj klient uzyskuje z technologii 5G to jest przede wszystkim duża prędkość pobierania danych” – dodał członek zarządu operatora.
Jak wskazał, technologia 5G składała trzy obietnice: pierwsza to duża prędkość download, druga to możliwość obsługi 1 mln urządzeń IoT na 1 km2, a trzecia to bardzo małe opóźnienia oraz bardzo wysoka odporność takiej sieci na różnego rodzaju zdarzenia.
„To wszystko będzie możliwe wtedy, kiedy zostanie wdrożone rozwiązanie stand alone, które daje możliwość uruchomienia usług opartych o tzw. slicing, czyli wydzielone warstwy sieci. To powinno przede wszystkim zainteresować biznes, dlatego że dzięki temu rozwiązaniu możemy mówić o dwóch podstawowych zastosowaniach: pierwsze to sieci prywatne, a drugie – tzw. FWA (Fixed Wireless Access), czyli dostęp do internetu za pomocą urządzenia mobilnego o bardzo dużej prędkości” – wymienił Jaworski.
Jednym z podstawowych zastosowań technologii 5G są prywatne sieci, szczególnie dla biznesu.
„Są dwa rozwiązania typowe dla tego typu usługi – pierwsze to jest tzw. sieć w pudełku (in the box), czyli prywatna sieć, która jest w całości zamknięta po stronie klienta i wykorzystuje on swoje własne zasoby oraz częstotliwości. Drugie rozwiązanie jest oparte o częstotliwości i sieci rdzeniowe operatora. My wierzymy, że jeżeli zostanie wdrożona wersja 5G stand alone, to rozwiązanie oparte o zasoby operatora będzie o wiele bardziej efektywne kosztowo. Myślę, że biznes powinien być bardzo zainteresowany właśnie tym rozwiązaniem, w którym niekoniecznie wydaje pieniądze na całość prywatnej sieci 5G, natomiast korzysta z zasobów operatora zarówno radiowych i sieci rdzeniowej, bądź tylko z samej sieci rdzeniowej” – zaznaczył członek zarządu.
„Mamy już doświadczenia z sieciami kampusowymi. Wdrażaliśmy kilka takich sieci, np. w fabryce Miele, Nokii czy sieć w Łódzkiej Strefie Ekonomicznej. Wiemy jak to się robi i uważam, że to będzie jeden z produktów, którym Orange będzie mógł zafunkcjonować na rynku biznesowym” – podsumował Jaworski.
Orange Polska to dostawca usług telekomunikacyjnych w Polsce. Orange dostarcza m.in. usługi telefonii komórkowej, stacjonarnej, dostępu do internetu, TV oraz usługi transmisji głosu przez internet (VoIP). Spółka jest notowana na GPW od 1998 r.; wchodzi w skład indeksu WIG20.
Źródło: ISBnews