Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) oraz Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) podpisały porozumienie celem pozyskiwania inwestycji zagranicznych w sektorze nowoczesnych usług biznesowych pozwalających tworzyć nowe miejsca pracy oraz wspierać rozwój eksportu firm z tego obszaru, podał PAIH. Patronat objęło Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
„Usługi biznesowe to największy sektor w portfelu projektów realizowanych przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu. Od lat wspieramy inwestorów zagranicznych, którzy chcą otwierać nowe lub powiększać obecnie działające centra usług. Pracujemy nad kolejnymi projektami i jestem przekonany, że ścisła współpraca z ABSL pozwoli nam jeszcze efektywniej wspierać eksport usług oraz pozyskiwać kolejne inwestycje” – powiedział prezes PAIH Krzysztof Drynda, cytowany w komunikacie.
Agencja podała, że porozumienie będzie dotyczyło również promowania Polski jako atrakcyjnej lokalizacji wśród potencjalnych inwestorów zagranicznych oraz firm, które już są obecne w polskiej gospodarce.
Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podkreślił, że „sektor nowoczesnych usług dla biznesu jest jednym z tych, które – pomimo globalnej pandemii i niepewnej sytuacji makroekonomicznej na świecie – cały czas intensywnie się rozwijają”.
„Wszelkie działania zwiększające konkurencyjność Polski na arenie międzynarodowej, to znakomita inwestycja w przyszłość polskiej gospodarki. Dlatego tym bardziej się cieszę, że ABSL podpisał właśnie umowę o strategicznym partnerstwie z PAIH, a kierowany przeze mnie resort patronuje i wspiera tę inicjatywę” – dodał Gowin.
„Porozumienie zawarte z Polską Agencją Inwestycji i Handlu pozwoli ABSL jeszcze efektywniej wspierać eksport usług biznesowych oraz pozyskiwać kolejne projekty. Pracodawcy sektora tworzą w Polsce już ponad 355 000 miejsc pracy i w ciągu najbliższej dekady liczba ta może się podwoić. Do Polski coraz częściej przenoszone są też globalne role wspierające procesy podejmowania decyzji w największych światowych firmach. Musimy jak najefektywniej wykorzystać wszystkie nasze atuty na arenie międzynarodowej i temu ma służyć nasze partnerstwo” – powiedział prezes honorowy ABSL Jacek Levernes.
W połowie czerwca br. ABSL podał, że otwarcie kolejnych 50 centrów usług wspólnych w Polsce planowane jest w ciągu najbliższego roku. Liczba osób zatrudnionych we wszystkich centrach łącznie powinna zwiększyć się o 6,1% r/r do 376,9 tys. W gronie firm, które planują otwarcie nowych centrów w Polsce w perspektywie najbliższego roku, największy udział mają firmy z kapitałem amerykańskim (22,5%), polskim (22,5%) oraz niemieckim (15%).
ABSL zrzesza ponad 220 największych światowych firm, reprezentujących sektor, w którym zatrudnionych jest obecnie w Polsce więcej niż 350 tys. osób.
PAIH jest instytucją doradczą pod kierownictwem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. wchodzącą w skład Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Pierwszym punktem kontaktu dla eksporterów i inwestorów. Działa zarówno w Polsce, jak i poprzez Zagraniczne Biura Handlowe (ZBH) na całym świecie. Wspiera również napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski oraz realizację polskich inwestycji w kraju.
Źródło: ISBnews