Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) wybrały konsorcjum banku BNP Paribas France i firmy KPMG Advisory na doradcę, który wesprze spółkę w pozyskaniu finansowania dłużnego dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, podała spółka.
Środki na inwestycję zapewni równolegle rząd RP, który do 2030 r. planuje przeznaczyć na nią ponad 60 mld zł.
„Konsorcjum BNP Paribas i KPMG Advisory wesprze spółkę PEJ w procesie organizowania, strukturyzowania i pozyskiwania finansowania dla planowanej na Pomorzu elektrowni jądrowej. Głównym zadaniem stojącym przed nowym partnerem PEJ będzie zabezpieczenie finansowania dla całego projektu jądrowego, które zgodnie z aktualnymi szacunkami, w 70% opierać się będzie o zewnętrzne źródła” – czytamy w komunikacie.
Konsorcjum będzie realizowało swoje działania zarówno na rynku lokalnym, jak i międzynarodowym.
„Rolą tych podmiotów jest zapewnienie naszej inwestycji takiej struktury finansowania, która zoptymalizuje udział kapitału własnego i zewnętrznego. To jedno z najistotniejszych zadań stojących przed nami w najbliższych latach, dlatego proces wyboru odpowiedniego partnera był prowadzony od kilkunastu miesięcy z zachowaniem najwyższej staranności. Jesteśmy przekonani, że wyłonione konsorcjum zapewni nam wysoką jakość współpracy i wesprze spółkę w skutecznym pozyskaniu środków z rynków finansowych” – powiedział prezes PEJ Leszek Juchniewicz, cytowany w komunikacie.
Jednym z kluczowych zadań doradcy będzie zapewnienie zgodności projektu jądrowego i jego poszczególnych elementów z wymaganiami instytucji finansowych.
Zakres prac konsorcjum obejmuje także szereg działań wspierających i umożliwiających optymalne przeprowadzenie całego procesu finansowania. Efektem tej współpracy będzie m.in. dalsze zacieśnianie bezpośredniej współpracy polskiego inwestora z największymi instytucjami finansowymi na świecie w celu zbudowania jak największego portfela dostawców finansowania dłużnego i optymalizacji kosztu finansowania projektu, wymieniono w materiale.
Polskie Elektrownie Jądrowe sp. z o.o. to spółka odpowiadająca m.in. za przygotowanie procesu inwestycyjnego i pełnienie roli inwestora w projekcie budowy elektrowni jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od ok. 6 do ok. 9 GWe.
Źródło: ISBnews