Polska Grupa Energetyczna (PGE) nie widzi w tym roku ryzyk dla segmentu ciepłownictwa w związku ze wzrostem cen uprawnień do emisji CO2, jednak ryzyko pojawia się w odniesieniu do roku 2022, poinformował dyrektor Pionu Finansów Piotr Sudoł.
„Jeśli chodzi o wyniki 2021 roku, to nie widzimy istotnych ryzyk, bo uprawnienia do emisji CO2 na rok 2021 mamy zabezpieczone na rynku terminowym i obecne istotne wzrosty na rynku nie powinny istotnie na wyniki całego roku” – powiedział Sudoł podczas telekonferencji.
Jednak już rok 2022 budzi w tym zakresie „niepokój i obawy” co do możliwości przeniesienia wzrostów na taryfę sprzedaży ciepła.
„Zabezpieczamy już na rynku terminowym emisje roku 2022, ale punktem odniesienia są notowania spotowe, które już przekroczyły 50 euro/t” – dodał dyrektor.
Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.
Źródło: ISBnews