Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zdecydowało o rozpoczęciu procesu optymalizacji działalności operacyjnej grupy kapitałowej, podała spółka. Planowane zmiany mają na celu utworzenie modelu bazującego na strukturze holdingowej.
„W ramach prowadzonych analiz PGNiG zidentyfikowało konieczność przeprowadzenia procesu optymalizacji ze względu na powstające nowe wymagania rynkowe związane m.in. ze zmianami środowiskowymi i regulacyjnymi, w szczególności odnoszące się do postępującej transformacji energetycznej” – czytamy w komunikacie.
„Planowane przekształcenia organizacyjno-majątkowe mają na celu utworzenie modelu bazującego na strukturze holdingowej, który jest zgodny z wiodącymi praktykami w branży energetyczno-paliwowej. Taką strukturę mają światowi liderzy w sektorze oil & gas. Nowa struktura pozwoli nam przede wszystkim na zapewnienie spójności z wymogami zmieniającego się otoczenia regulacyjnego, zapewnienie odpowiedniej rentowności operacyjnej w świetle nasilającej się presji konkurencyjnej, a także na lepsze zarządzanie ryzykiem działalności operacyjnej związanym ze zmiennością cen gazu ziemnego” – skomentował prezes Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.
Zarząd zakłada, że przeprowadzenie procesu optymalizacji pozwoli na maksymalizację efektywności operacyjnej i finansowej grupy kapitałowej PGNiG, zwiększenie potencjału przedsiębiorstwa do zawierania aliansów strategicznych oraz osiągnięcie określonych w strategii grupy kapitałowej PGNiG na lata 2017-2022 z perspektywą do 2026 r. celów dla obszaru centrum korporacyjnego w zakresie m.in. poprawy efektywności poprzez procesową, organizacyjną oraz narzędziową optymalizację modelu biznesowego PGNiG.
„Wybrany wariant procesu optymalizacji jest kilkuetapowy. Początkowo zakłada wyodrębnienie, a następnie przeniesienie z PGNiG do nowej spółki zależnej (SPV) działalności operacyjnej PGNiG w zakresie poszukiwania i wydobycia węglowodorów, obrotu hurtowego oraz magazynowania gazu w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W kolejnym kroku SPV przejmie ponadto od spółki udziały w wybranych spółkach segmentowych należących do GK PGNiG” – czytamy dalej.
Na skutek przeprowadzonego procesu optymalizacji GK PGNiG zamierza osiągnąć korzyści, takie jak: poprawa efektywności procesów zarządczych, większa transparentność i elastyczność struktury organizacyjnej oraz redukcja koszów operacyjnych i ryzyka gospodarczego. Struktura holdingowa ma zwiększyć potencjał grupy do osiągnięcia synergii operacyjnych w kluczowych segmentach działalności oraz umożliwić poprawę tempa i efektywności procesu transformacji energetycznej, podano także.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 39 197 mln zł w 2020 r.
Źródło: ISBnews