Intencją Photon Energy jest rozpoczęcie w 2023 r. budowy pierwszych projektów fotowoltaicznych w Polsce, poinformował ISBnews.TV dyrektor generalny na Polskę spółki Maciej Górski. Prognozuje również, że przepisy dot. tzw. linii bezpośredniej będą przełomowym rozwiązaniem w Polsce.
„Najwyższy czas, żeby zacząć realizować projekty, które do tej pory tylko i wyłącznie rozwijaliśmy, czyli zdobywaliśmy dla nich niezbędne pozwolenia oraz występowaliśmy o warunki przyłączeniowe. To jest już oficjalna informacja, że naszą intencją jest, żeby w przyszłym roku rozpocząć budowę pierwszych naszych projektów fotowoltaicznych w Polsce. Czyli oprócz długiej historii obecności na polskim rynku kapitałowym (od 2008 r.) będziemy w przyszłym roku budowali i produkowali energię elektryczną z polskich instalacji” – powiedział Górski w rozmowie z ISBnews.TV.
Spółka spodziewa się, że w przeciągu kilkunastu tygodni zostaną w Polsce uchwalone przepisy o tzw. linii bezpośredniej. Nowe prawo ma umożliwić tworzenie linii energetycznych łączących odbiorców przemysłowych z wytwórcami energii elektrycznej, z pominięciem sieci przesyłowych i dystrybucyjnych.
„Prognozujemy, że to będzie przełomowe rozwiązanie w Polsce. To jest rozwiązanie dopuszczalne w innych krajach europejskich, a w Polsce doprowadzi to do sytuacji, w której dzisiejsi duzi konsumenci staną się pełnoprawnymi uczestnikami rynku elektroenergetycznego. Firmy, które zdecydują się na to, żeby zbudować samodzielnie, albo przy współpracy z takim graczami jak Photon Energy, instalację odnawialną i przyłączyć ją 'za licznikiem’ będą zużywać tę energię, która zostanie wyprodukowana w tej instalacji, ale będą mogły również oddać tę energię do sieci, świadcząc również usługi systemowe” – powiedział Górski.
„Z naszego punktu widzenia poszerzy się rynek. […] Naszym zdaniem, to będzie bardzo istotna część rynku i będzie miała swój efekt uboczny w postaci wpływu na rozwój rozwiązań hybrydowych, czyli instalacji odnawialnych wraz z magazynami energii elektrycznej” – dodał.
Obecnie z powodu braku przepisów w polskim ustawodawstwie dot. tzw. linii bezpośredniej spółka oferuje klientom rozwiązania tzw. wynajmu długoterminowego.
„To jest model, który stosujemy wobec klienta biznesowego. Chcemy być partnerem dla dużych i średnich przedsiębiorstw w Polsce, Czechach, na Węgrzech i w Rumunii, jeśli chodzi o instalacje 'za licznikiem’. To są instalacje, które nie są przyłączone bezpośrednio do sieci dystrybucyjnej, ale są tak naprawdę w większości wykorzystywane na cele konsumpcji własnej. My jako istotny gracz z rynku dużych instalacji fotowoltaicznych mówimy, że chcielibyśmy przenieść te doświadczenia na grunt on-site, czy to będzie dach, czy to będzie teren zlokalizowany gdzieś przy fabryce. W ten sposób wspólnie, czy to z firmą przemysłową, produkcyjną czy też magazynem możemy zrealizować przedsięwzięcie polegające na budowie instalacji fotowoltaicznej i następnie firma może zużyć energię elektryczną z tej instalacji fotowoltaicznej na potrzeby własne. Ewentualne nadwyżki można wyprowadzić do sieci elektroenergetycznej, ale przez punkt przyłączeniowy tego klienta” – wyjaśnił Górski.
Obecnie portfel elektrowni własnych spółki ma łączną moc 91,9 MWp. Dodatkowo w Rumunii budowanych jest siedem nowych instalacji PV o mocy 28,3 MWp. Spółka zamierza przyłączyć je do sieci przed końcem tego roku. Na swoich kluczowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej (Rumunia, Węgry i Polska) oraz w Australii Photon Energy Group posiada pipeline projektów o łącznej mocy 892 MWp (z uwzględnieniem tych w budowie).
„To, czego się spodziewamy po czwartym kwartale, to stopniowy przyrost mocy zainstalowanej. Trzeba zauważyć, że w tym roku nie oddawaliśmy nowych elektrowni do eksploatacji. W budowie mamy obecnie prawie 30 MWp nowych mocy. Są to elektrownie, które budujemy w Rumunii i które mamy zamiar oddać do eksploatacji w czwarty kwartale. To oznacza, że wyniki będziemy mogli zauważyć zarówno w wolumenie wyprodukowanej energii elektrycznej, jak również w przychodach począwszy od pierwszego kwartału 2023 roku” – zakończył Górski.
Photon Energy Group w III kwartale 2022 r. zwiększyło przychody o 129,6% r/r do 15,07 mln euro, przy wzroście wolumenów energii elektrycznej wygenerowanej we własnych elektrowniach o 6,6% r/r do 37 GWh.
Photon Energy dostarcza rozwiązania z zakresu energii słonecznej. Spółka jest notowana na głównym rynku GPW od stycznia 2021 r.
Źródło: ISBnews