Kwestia akwizycji pozostaje ważna dla PKN Orlen, ale na dziś ważne jest zamknięcie rozpoczętych procesów M&A, zadeklarował prezes Daniel Obajtek.
„Taka firma, jak PKN Orlen cały czas realizuje program inwestycyjny, ale ma też pewne zdolności do przeprowadzania procesów akwizycyjnych. Wiadomo przecież, że jesteśmy już w 50% zaawansowania procesów przejęcia PGNiG i Lotosu, jeżeli weźmiemy to jako całość. Bardzo mocno idziemy w energetykę, akwizycja offshore, nie wykluczam, że będziemy się starali o kolejne koncesje na Bałtyku, niedługo będzie kwestia Ostrołęki, petrochemii, w przypadku której podpisaliśmy umowę z Hyundaiem. Tak więc kwestia akwizycji jest ważna, ale dziś ważne jest zamknięcie pewnych procesów, które zaczęliśmy” – powiedział Obajtek podczas konferencji prasowej w Krakowie.
Podkreślił, że PKN Orlen cały czas przygląda się rynkom, na których działa i jeśli pojawiają się okazje inwestycyjne są one wnikliwie analizowane. Tak było w przypadku sprzedaży stacji benzynowych w Słowenii, ale w tej transakcji węgierski MOL miał prawo pierwokupu i z niego skorzystał.
Odnośnie inwestycji w offshore na Bałtyku, PKN Orlen w oczywisty sposób chce w jak największym stopniu wykorzystać potencjał polskich firm i całej gospodarki.
„Chcąc wykorzystać planowane inwestycje, musimy pamiętać o ekonomii skali, której jeszcze nie mamy i nie wiem czy będziemy mieli. Jest kwestia rozpatrzenia w sprawach koncesji. Oczywiście, port instalacyjny będzie w Gdyni, nie wyobrażam sobie inaczej. Jeżeli chodzi o port serwisowy, obecnie prowadzimy rozmowy z miastem Łeba” – dodał Obajtek.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews