Mamy nadzieję, że pierwszy reaktor SMR w Polsce ruszy w 2029 roku, poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
„Pierwsze cztery reaktory BWRX-300 powstaną w Kanadzie w 2028 roku. Mamy nadzieję, że następny powstanie w Polsce w roku 2029” – powiedział Obajtek dziennikarzom.
Zaznaczył jednocześnie, że ambicją spółki Orlen Synthos Green Energy jest działać także poza terytorium Polski „na rynkach, gdzie Orlen ma już strefy swojej aktywności”.
W ocenie prezesa, docelowo rynek SMR-ów w Polsce może objąć nawet 30-40% zapotrzebowania na energię w Polsce.
„Decyzja co do liczby reaktorów, jakie chcielibyśmy uruchomić, powinna zapaść w ciągu 1-1,5 roku” – dodał Obajtek.
Zdanie prezesa Synthos Green Energy Rafała Kasprówa, w Polsce jest miejsce na około 20 reaktorów SMR.
„Planujemy umowy o współpracy z kolejnymi partnerami poza PKN Orlen i ZE PAK” – powiedział Kasprów dziennikarzom.
PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały dziś umowę inwestycyjną zakładającą utworzenie spółki joint venture Orlen Synthos Green Energy. Głównym celem przedsięwzięcia będzie przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych, a w szczególności reaktorów BWRX-300 GE Hitachi Nuclear Energy.
Grupa kapitałowa Synthos jest czołowym producentem surowców chemicznych w Polsce i Europie. Była notowana na GPW od 2004 r. do kwietnia 2018 r. Strategia spółki opiera się na ciągłym rozwoju innowacyjności i wprowadzaniu nowoczesnych technologii produkcyjnych w przemyśle chemicznym. Synthos posiada 7 zakładów produkcyjnych – zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Francji i Holandii – oraz zatrudnia ponad 3 tys. pracowników.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews