PKN Orlen podpisał list intencyjny z Krajową Spółką Cukrową (KSC) o współpracy w zakresie możliwości zagospodarowania biomasy rolniczej pochodzącej z wytwarzania cukru oraz produktów zbożowych i przetwarzanie jej na wysokomarżowe produkty petrochemiczne, biometan oraz wodór, podał PKN Orlen.
„Konsekwentnie podejmujemy działania, które maksymalizują zyski spółki i wzmacniają jej pozycję na międzynarodowym rynku, a jednocześnie przybliżają do osiągniecia neutralności emisyjnej do 2050 roku. Współpracę z Krajową Spółką Cukrową postrzegamy jako szansę na dalszy rozwój kluczowych obszarów naszej działalności i wdrożenie kolejnych projektów przyjaznych środowisku. Ich realizacja przyniosłaby nam wymierne korzyści biznesowe i stanowiła kolejny krok do osiągnięcia celów założonych w strategii. Podpisany list intencyjny to początek działań w tym kierunku i znakomity przykład łączenia interesów dwóch firm, których wspólnym mianownikiem jest polski kapitał” – powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.
Jak podkreślił z kolei prezes KSC Krzysztof Kowa, współpraca z PKN Orlen to szansa dla Krajowej Spółki Cukrowej na dalszą dywersyfikację działalności w oparciu o jej biotechnologiczny know-how.
„Podjęta inicjatywa utwierdza nas w przekonaniu, że obszar badań naukowych i innowacji, który rozwijamy, znajdzie komercyjne zastosowanie u najbardziej wymagających partnerów. Produkcja spożywcza pozostaje naszą podstawową działalnością, natomiast współpraca z PKN Orlen zwiększy nasz potencjał w zakresie zagospodarowania produktów ubocznych, z korzyścią dla środowiska naturalnego” – dodał prezes KSC.
List intencyjny zakłada współpracę w zakresie badań nad przekształcaniem biomasy, będącej produktem ubocznym wytwarzania cukru (np. melasy i liści buraków cukrowych) oraz wyrobów zbożowych, w wysokomarżowe produkty petrochemiczne, np. wykorzystywane w rolnictwie nawozy, środki ochrony roślin czy komponenty pasz dla zwierząt, a także w „zielony” wodór i biometan, na które systematycznie rośnie zapotrzebowanie, wyjaśniono.
Efektem tych badań może być wdrożenie innowacyjnego projektu, który polegałby na budowie instalacji do przetwarzania biomasy zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych KSC. Spółka, która jest jedynym polskim producentem cukru, posiada siedem cukrowni, z czego pięć znajduje się w bliskiej odległości od zakładów PKN Orlen w Płocku i Włocławku. Taka lokalizacja instalacji wpłynęłaby na optymalizację kosztów transportu, co dodatkowo zwiększyłoby opłacalność inwestycji, zaznaczono w materiale.
Wspólna realizacja projektu wpisałaby się w globalny trend rozwoju zielonej energetyki, a także gospodarki obiegu zamkniętego. Biomasa pochodząca z gospodarstw rolnych w postaci przetworzonej do nawozów czy środków ochrony roślin, ponownie wracałaby do rolników, podsumowano.
Krajowa Spółka Cukrowa S.A. powstała w 2002 r. w wyniku konsolidacji trzech spółek cukrowych Skarbu Państwa. Utworzono ją na bazie Mazowiecko-Kujawskiej Spółki Cukrowej S.A. w Toruniu. Jest największym w Polsce i jednym z największych co do wielkości producentem cukru w Europie.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews