PKN Orlen rozpoczął akcję Inventor Tech Day skierowaną do wynalazców z Polski oraz krajów Europy i Azji, podał koncern. Jej celem jest pozyskanie innowacyjnych i przyjaznych środowisku technologii.
Akcja Orlen Inventor Tech Day wpisuje się w ogłoszony niedawno przez PKN Orlen plan stopniowego osiągania neutralności emisyjnej oraz wzrostu własnej aktywności w zakresie badań i rozwoju, zaznaczono.
„Inwestycje w nowoczesne technologie to jeden z naszych celów strategicznych. Są kluczem do rozwoju podstawowej działalności koncernu i skutecznej ekspansji na nowe obszary biznesowe. Chcemy być liderem transformacji energetycznej w Polsce i Europie Środkowej, a to obliguje nas do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań. Łącząc potencjał wynalazców z doświadczeniem PKN Orlen będziemy w stanie sprostać stojącym przed nami wyzwaniom biznesowym i środowiskowym” – powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.
Koncern zamierza pozyskać innowacyjne rozwiązania, które znajdą zastosowanie w kilkunastu obszarach badawczych, m.in: technologii wychwytu CO2, biopaliw II generacji, nowych rodzajów katalizatorów, biopetrochemikaliów, technologii wodorowych czy zielonej energii. Twórcy najciekawszych rozwiązań zyskają szansę na współpracę z koncernem, podano w materiale.
W rekrutacji prowadzonej w imieniu PKN Orlen przez fundację Startup Hub Poland, mogą uczestniczyć twórcy związani ze środowiskami naukowymi, jak też startupowymi, działający w krajach Europy i Azji. Kandydaci muszą przejść dwa etapy kwalifikacji, by znaleźć się w gronie uczestników wydarzenia i uzyskać możliwość prezentacji swoich pomysłów przed zespołem inżynierów oraz technologów PKN Orlen, zaznaczono.
„W pierwszej kolejności zostanie oceniony poziom zaawansowania proponowanych rozwiązań oraz oczekiwania kandydatów w zakresie przyszłej współpracy. W kolejnym etapie koncern oceni biznesowe i przemysłowe przewagi danego rozwiązania. Podczas finału akcji, który odbędzie się na początku grudnia br., zespołowi PKN Orlen zaprezentują się autorzy 15 rozwiązań o największym potencjale aplikacyjnym” – czytamy dalej.
Działalność badawcza PKN Orlen koncentruje się na współpracy z uczelniami i instytutami. W przyszłym roku planowana jest kontynuacja przeszło 20 projektów i rozpoczęcie ponad 50 nowych przedsięwzięć badawczych. Ważnym momentem w działalności B+R koncernu będzie uruchomienie do końca tego roku Centrum Badawczo-Rozwojowego w Płocku. Umożliwi ono rozwój i wdrażanie własnych technologii. Będzie także nowoczesną platformą współpracy pomiędzy PKN Orlen a światem nauki i biznesu, podsumowano.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews