PKP Intercity uruchomiło automatyczną myjnię pociągów na stacji postojowej Warszawa Grochów, podał przewoźnik. Koszt przebudowy wyniósł ponad 11,8 mln zł netto. To pierwszy z siedmiu tego typu obiektów planowanych w Polsce.
„Chcemy, żeby polska kolej była jak najbardziej przyjazna dla podróżnych. Dlatego inwestujemy w nowe wagony oraz lokomotywy – komfortowe, bezpieczne i ekologiczne. Rozwijamy również stacje postojowe, czego przykładem jest myjnia na warszawskim Grochowie. Do 2030 w ramach strategii inwestycyjnej w całej Polsce PKP Intercity wybuduje 7 nowoczesnych, proekologicznych myjni” – powiedział wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, cytowany w komunikacie.
Dzięki inwestycji skróci się czas mycia pojedynczego składu i podniesie standard utrzymania taboru, a obiekt będzie działać całorocznie, niezależnie od warunków atmosferycznych.
„Jedna godzina – tylko tyle czasu potrzeba teraz, aby umyć w grochowskiej myjni elektryczny zespół trakcyjny lub jeden pociąg składający się z maksymalnie dziewięciu wagonów. Wyremontowany obiekt otrzymał szereg nowych usprawnień. Sercem myjni są trzy samojezdne portale ramowe, które w sposób zautomatyzowany wykonują proces czyszczenia pociągu stojącego na stanowisku. Odpowiednio zaprojektowane i zaprogramowane urządzenia można dostosować do poszczególnych rodzajów taboru – dzięki temu z myjni skorzystają zarówno klasyczne składy wagonowe, jak i elektryczne zespoły trakcyjne, m.in. ED74, ED160 i ED161. Dzięki inwestycji trzykrotnie skrócił się czas mycia pociągu. Nowa myjnia pozwala także na mycie dachów, jak również nabłyszczanie i osuszanie składów. W wyremontowanym obiekcie możliwe będzie też czyszczenie wnętrza pociągów” – czytamy dalej.
Automatyczna myjnia została wyposażona w oczyszczalnię ścieków, pracującą w obiegu zamkniętym. Pozwoli to na wielkokrotne wykorzystanie wody z mycia, która będzie pozyskiwana również z opadów atmosferycznych. W obiekcie znajduje się także zautomatyzowany system dozowania środków chemicznych, dzięki czemu ich wykorzystanie będzie zauważalnie niższe. Te rozwiązania pozwolą PKP Intercity zmniejszać zużycie wody i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, podkreślono.
Obiekt na warszawskim Grochowie to pierwsza z zaplanowanych 7 nowoczesnych myjni, w które zostaną wyposażone stacje postojowe w ramach programu inwestycyjnego PKP Intercity. Aby zapewnić wysoki standard obsługi nowoczesnego taboru, do 2030 roku spółka zainwestuje 2,6 mld zł w przyjazne środowisku stacje postojowe i zaplecza techniczne.
PKP Intercity to największy w Polsce kolejowy przewoźnik dalekobieżny. W 2021 r. miał ok. 35,5 mln pasażerów, co oznaczało wzrost o blisko 9 mln r/r.
Źródło: ISBnews