Import wina gruzińskiego do Polski wzrósł o 30% w 2022 r. do ponad 6,6 mln litrów wina, a Polska po raz kolejny znalazła się w czołówce importerów tego wina – w 2022 roku utrzymała drugą pozycję, wynika z danych opublikowanych przez Narodową Agencję Wina w Gruzji (LEPL).
Gruzja uruchomiła nowe rynki eksportowe w 2010 roku, a kilka lat później gruzińska metoda produkcji wina qvevri została uznana za część niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości i wpisana na listę UNESCO. Zaowocowało to zwiększeniem wymiany handlowej również z Polską. Z raportu Narodowej Agencji Wina wynika, że Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce krajów importujących gruzińskie wino w okresie 2021-2022. Gruzińska Narodowa Agencja Wina jest zaangażowana w promocję win gruzińskich na świecie i będzie rozwijała partnerstwo z Polską oraz innymi krajami w celu zwiększenia świadomości i rozpoznawalności dla win gruzińskich.
„Gruzja rozwinęła sztukę winiarską, bezbłędnie łącząc starożytne techniki produkcji z nowoczesnymi osiągnięciami. Efektem tego połączenia są wyjątkowe wina najwyższej jakości. Trend na naturalne i bursztynowe wina niewątpliwie zyskał ogromną popularność na całym świecie, a Gruzja zasługuje na uznanie jako miejsce jego narodzin. Unikalne zastosowanie qvevri, glinianych naczyń zakopanych pod ziemią w celu fermentacji, okazało się być przełomem w produkcji wina, utrzymując stałą i chłodną temperaturę, co owocuje winami o wyraźnych i unikalnych smakach i aromatach” – powiedziała nowa ambasadorka win gruzińskich w Polsce Keti Prangulaishvili, cytowana w komunikacie.
Według LEPL, w 2022 roku Gruzja wyeksportowała 103 368 263 litrów wina do 66 krajów, co stanowi ok. 137 824 350 butelek (0,75 l). W Gruzji zarejestrowanych jest 1 600 firm produkujących wino (w tym duże firmy i małe winnice), z czego 470 firm zajmuje się również eksportem wina.
National Wine Agency of Georgia to agencja podlegająca Ministerstwu Rolnictwa Gruzji, utworzona w celu m.in. promocji gruzińskiego wina i budowaniu jego świadomości na świecie. Agencja we współpracy z lokalnymi partnerami zajmuje się też edukacją nt. bogatej tradycji i kultury win gruzińskich sięgającej 8 000 lat.
Źródło: ISBnews