Polski oddział Ebury, po 6 latach rozwoju w Polsce, będzie także obsługiwał klientów w krajach bałtyckich: Litwie, Łotwie i Estonii – szczególnie tych prowadzących handel z partnerami z Rosji, podał Ebury.
„Zdecydowaliśmy się wejść bezpośrednio do krajów bałtyckich, gdyż pomimo stosunkowo niewielkich rozmiarów ich gospodarek są one rynkami transferowymi pomiędzy Rosją a Unią Europejską i cechuje je bardzo wysoka aktywność importowa” – powiedział dyrektor zarządzający ds. sprzedaży Ebury Polska Jakub Łańcucki, cytowany w komunikacie.
Jak podkreślił, wszystkie trzy kraje bałtyckie są dla Ebury równie ważne biznesowo i już obecnie fintech szybko się na nich rozwija.
„Przykładowo klienci Ebury z krajów bałtyckich w ciągu ostatnich 12 miesięcy wysłali zlecenia płatnicze o wartości prawie 120% wyższej rok do roku, a ich liczba wzrosła o prawie 400%. Obecnie duży potencjał widzimy na rynku łotewskim, ze względu na rozmiar rynku i niską jakość usług finansowych świadczonych tamtejszym przedsiębiorcom”- dodał Łańcucki.
Jak wskazano, w walce o obsługę importerów i eksporterów z krajów bałtyckich pomogą Ebury m.in. najszybsze na rynku rozliczenia bezpośrednio w rublu oraz dedykowany zespół do obsługi rynków wschodnich. Na ekspansji Ebury skorzystają także polscy przedsiębiorcy.
Do warszawskiego biura pierwsi klienci z Litwy czy Łotwy zaczęli się zgłaszać już dwa lata temu. Aktywne wejście na te rynki jest więc naturalnym krokiem w poszerzaniu zasięgu Ebury we wschodniej części Europy, zaznaczono.
„Największe zapotrzebowanie na swoje usługi warszawski oddział Ebury widzi w branży logistycznej, która z racji położenia krajów bałtyckich jest jednym z kluczowych dla nich sektorów. Dodatkowo specyfika tej części Europy determinuje duży udział sektora spożywczego w handlu międzynarodowym krajów bałtyckich. Litwini i Łotysze chętnie handlują mrożonkami, owocami, warzywami czy przetworzonymi produktami FMCG” – czytamy dalej.
Kwota 70 mln funtów, którymi Banco Santander zasilił w 2020 r. kapitały własne Ebury, umożliwiło firmie przyspieszenie rozwoju i wejście na nowe rynki – przede wszystkim Ameryki Łacińskiej (nowy oddział w brazylijskim São Paulo, pierwszy na tamtejszym kontynencie) oraz Azji (nowy oddział w Singapurze).
Ebury to fintech mający status instytucji płatniczej, posiadający obecnie 24 biura na 5 kontynentach i zatrudniający około 1 100 specjalistów, w tym pięćdziesięcioosobowy zespół w Warszawie. Firma oferuje jedną z największych globalnych platform transakcyjnych, obsługując ponad 49 tys. firm, przede wszystkim eksporterów i importerów z sektora MSP. W Europie Środkowej i Wschodniej rynkiem numer jeden dla Ebury – największym w regionie i generującym najwyższe wyniki biznesowe – jest Polska. Kolejne trzy biura w tej części kontynentu są zlokalizowane w Rumunii, Bułgarii i Czechach.
Źródło: ISBnews