PolTREG zawarł umowę z AZTherapies regulującą warunki współpracy stron w zakresie rozwoju terapii chorób neurologicznych o podłożu autoimmunologicznym opartych na komórkach CAR-Treg, prowadzenia badań mających na celu uzyskanie zezwoleń na dopuszczenie terapii CAR-Treg do obrotu oraz nawiązania współpracy z podmiotami trzecimi w celu komercjalizacji, podała spółka. Celem PolTREG jest rozpoczęcie badań klinicznych w wybranym obszarze terapeutycznym (np. stwardnienie zanikowe boczne) w ciągu 12-18 miesięcy od zawarcia umowy.
Zawarcie umowy pozwala na poszerzenie pipeline’u projektów spółki o bardzo perspektywiczną technologię genetycznie modyfikowanych Tregs i jednocześnie o kolejne obszary terapeutyczne dotyczące chorób neurologicznych o podłożu autoimmunologicznym, w tym stanowiących niezaspokojone potrzeby medyczne na świecie, podano.
„W celu osiągnięcia zakładanych przez strony umowy założeń komercyjnych, w pierwszym etapie współpraca stron umowy ma doprowadzić do realizacji i ukończenia badań klinicznych fazy I/II [clinical proof of concept] w terapii CAR-Treg leczenia co najmniej jednej z chorób neurologicznych o podłożu autoimmunologicznym. Zamiarem emitenta jest rozpoczęcie badań klinicznych w wybranym obszarze terapeutycznym (np. stwardnienie zanikowe boczne) w ciągu 12-18 miesięcy od zawarcia umowy” – czytamy w komunikacie.
W związku z zamiarem przeprowadzenia badań PolTREG, jako strona odpowiedzialna za ich wykonanie zgodnie z umową, zamierza ponieść bazowe nakłady inwestycyjne w kwocie nieprzekraczającej 3,24 mln USD. Po poniesieniu takich nakładów inwestycyjnych nakłady na rozwój terapii CAR-Treg ponoszone będą przez spółkę oraz mogą być ponoszone przez AZT zgodnie z ustalonymi w umowie proporcjami określającymi udział AZT w całości skumulowanych nakładów na poziomie nie mniejszym niż 20% i nie większym niż 50%, wskazano również.
„AZT udzieliła emitentowi licencji na korzystanie z przysługujących jej wynalazków dotyczących terapii CAR-Treg. Licencja umożliwia emitentowi rozwijanie, wytwarzanie oraz używanie terapii CAR-Treg w celu przeprowadzenia ich badań klinicznych oraz korzystanie z terapii CAR-Treg w celu komercjalizacji, wytwarzania, sprzedaży, importowania oraz używania ich w zakresie terapeutycznych i profilaktycznych zastosowań na całym świecie. Emitent na podstawie umowy otrzymuje wyłączną licencję na komercjalizację terapii CAR-T, przy czym AZT oraz podmioty z nią powiązane w rozumieniu umowy są uprawnione do korzystania z terapii CAR-Treg w celach niekomercyjnych, np. w celu rozwoju terapii. Emitent na zasadach określonych w umowie może także udzielać sublicencji” – czytamy dalej.
Kluczowym celem umowy jest pozyskanie przez spółkę technologii CAR-Treg, co umożliwi:
– uzyskanie pozycji lidera w gwałtownie rozwijającym się i wysoko wycenionym przez rynek segmencie CAR-Treg;
– realizację potencjału komercyjnego w nowym wskazaniu (stwardnienie zanikowe boczne), co będzie możliwe po zakończeniu planowanego badania klinicznego fazy I/II w roku 2025;
– przyszłe wsparcie AZT w obszarze komercjalizacji wyników wspólnych badań, zakończono.
PolTREG jest światowym pionierem terapii komórkowych opartych na Tregach – najbardziej zaawansowanym w badaniach klinicznych. Twórcy PolTREG przeprowadzili pierwsze na świecie podanie preparatu TREG u człowieka.
Źródło: ISBnews