Ponad 1/3 firm (36%) planuje „zielone inwestycje” w reakcji na podwyższone koszty energii i paliw, wynika z raportu ING Banku Śląskiego zawierającego wyniki badań GfK Polonia „Reakcja polskiego biznesu na szok energetyczny 2022. Podwyżki cen, cięcia kosztów i zielone inwestycje”.
„Postawienie na strategiczne rozwiązania problemu – na samowystarczalność, na bezpieczeństwo dostaw energii – daje trwałą poprawę i taki jest nasz dodatkowy wniosek płynący z badania. Firmy działają dobrze, jeśli mają przewidywalność w charakterze prawnym, ekonomicznym lub dostaw energii. W tym badaniu – chcielibyśmy bardzo podkreślić – tę przewidywalność firmy mogą sobie stwarzać we własnym zakresie, jeśli będą inwestowały w OZE, gdyż są to źródła energii samowystarczalne i mają przewidywalną cenę” – powiedziała wiceprezes ING BSK Ewa Łuniewska podczas konferencji prasowej.
Badanie wykazało, że 70% małych i średnich firm obawia się o dostęp do energii i paliw. 95% z nich podniosło ceny własnych produktów lub usług.
„Firmy odczuły bardzo duży skok cen energii i porównywalny widzą w przyszłości. Odczuły ok. 60% wzrostu cen energii i paliw i oczekują 50% wzrostu – to jest bardzo dużo. Jak sobie radzą z tym wszystkim? Po pierwsze, przerzucają koszty na klienta i – pytając o skuteczność tego działania – okazało się, że skuteczność tego przerzucania jest największa. Te dwie rzeczy to jest esencja czegoś, co ekonomiści nazywają: oczekiwania inflacyjne i spirala kosztowo-cenowa” – wyjaśnił główny ekonomista ING BSK Rafał Benecki.
Co piąta firma rozpoczęła lub planuje inwestycje w termomodernizację, natomiast 17% badanych firm prowadzi inwestycje w OZE lub je planuje.
„Termomodernizacja i zmiany w liniach produkcyjnych na bardziej energooszczędne – firmy to planują i realizują. To, co nas zaniepokoiło, to fakt, że firmy ostrożne podchodzą do inwestycji w OZE. Myślą o nich, planują je. Gdy zgłębialiśmy temat – okazuje się, że dziś bardzo mały odsetek firm realizuje inwestycje w OZE” – dodał Benecki.
Co trzecia firma, która nie planuje i nie jest w trakcie inwestycji we własne źródła energii czeka na dostępność środków na ten cel. Co trzecia firma oczekuje lepszych rozwiązań na poziomie państwa. Ponad 40% firm, które nie inwestują w OZE deklaruje, że nie wykluczają tego w przyszłości.
„W badaniu zgłębiliśmy ten temat, tj. dlaczego firmy nie inwestują w zieloną energię – czekają na strategiczny sygnał ze strony rządu, ze strony polityki gospodarczej, na korzystniejsze rozwiązania i na dostępność środków unijnych” – wskazał Benecki.
W raporcie wykorzystano badanie ilościowe „Wpływ wysokich cen energii na prowadzenie biznesu w segmencie MŚP, zrealizowanego metodą CATI wśród 300 firm w sierpniu br.
Źródło: ISBnews