Projekt rozporządzenia w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE), okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcje oraz referencyjnych wolumenów sprzedaży energii elektrycznej trafił do konsultacji i uzgodnień, wynika z informacji na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL). Projekt określa ceny referencyjne m.in. dla biogazu, geotermii, energii wiatrowej i fotowoltaiki w zależności od łącznej mocy zainstalowanej.
„Wyznaczenie ceny referencyjnej oznacza, że oferty aukcyjne powyżej jej wartości będą automatycznie odrzucane, nawet jeśli nie będzie innych ofert, co skutkować może brakiem osiągnięcia założonego dla danej aukcji celu w zakresie zakontraktowania odpowiedniego wolumenu energii. Wysokość ceny referencyjnej jest to maksymalny poziom ceny, ustalony jako 'rozsądny’, który jest zgodny z przewidywanymi kosztami budowy i eksploatacji instalacji OZE” – czytamy w uzasadnieniu.
Ceny referencyjne stanowią podstawę wyznaczania poziomu stałej ceny zakupu dla źródeł o mocy do 500 kW (FIT) oraz poziomu pokrycia ujemnego salda dla źródeł o mocy od 500 kW do 1 MW (FIP).
„W przypadku hybrydowych instalacji odnawialnego źródła energii, uwzględniono ich mieszany charakter źródeł wytwarzania, a więc możliwość wchodzenia w skład tej instalacji różnych rodzajów instalacji odnawialnego źródła energii” – podano także.
Przy wyliczeniach uwzględnia się także referencyjne wolumeny sprzedaży energii elektrycznej dla instalacji wchodzących w skład hybrydowej instalacji (określonej w MWh na MW na rok odpowiadające średniorocznej produkcji dla danego rodzaju instalacji).
Przygotowanie projektu zostało poprzedzone analizą danych przekazanych przez podmioty branży OZE, dostępnych danych rynkowych i statystycznych oraz wyników aukcji na sprzedaż energii elektrycznej wytworzonej w instalacjach odnawialnych źródeł energii przeprowadzonych w latach poprzednich.
W ich wyniku zdecydowano się uwzględnić wzrost kosztów inwestycyjnych oraz funkcjonowania instalacji OZE ponoszony przez inwestorów. W wyliczeniach założono wysokość inflacji na 2024 r. na poziomie przyjętym przez Radę Ministrów w założeniach do projektu budżetu państwa na 2024 r. tj. 6,6%, co przełożyło się na podobny, średni wzrost cen referencyjnych dla instalacji OZE, podano w uzasadnieniu.
Zakładane ok. 6,6% wzrostu cen referencyjnych pozwoli zrównoważyć interesy podmiotów branży OZE oraz koszty ponoszone przez odbiorców końcowych energii elektrycznej, podsumowano.
Źródło: ISBnews