Z szacunków Gaspolu wynika, że zużycie gazu płynnego LPG w Polsce wzrośnie o ok. 2,5% r/r do ok. 2,56 mln ton w 2023 r., czyli utrzymana zostanie ubiegłoroczna dynamika wzrostu rynku, poinformowała ISBnews prezes Gaspolu Ewa Gawryś-Osińska.
„Szacujemy, że dynamika wzrostu rynku na poziomie ok. 2,5%, którą osiągnęliśmy w 2022 roku, może zostać utrzymana także w roku 2023” – powiedziała Gawryś-Osińska w rozmowie z ISBnews.
Jak wynika z raportu rocznego Polskiej Organizacji Gazu Płynnego (POGP), w 2022 roku zużycie LPG w Polsce wyniosło 2,495 mln ton i było o 2,5% wyższe niż rok wcześniej (2,435 mln ton). Z tego 81,8% pochodziło z importu, nadal głównie z Rosji, choć w znacznie mniejszym stopniu niż dotychczas (47,1% całości wolumenu importu, 1,16 mln ton).
„W segmencie butlowym obserwujemy od lat systematyczne spadki zużycia, które ostatnio nawet przyspieszyły przez boom na fotowoltaikę. Przyczyna jest prosta – jeśli ktoś ma panele fotowoltaiczne, to nie będzie gotował na gazie, tylko zainwestuje w płytę elektryczną. Ten trend raczej się utrzyma. W segmencie gazu luzem sprzedaż rośnie i powinna rosnąć nadal, choć wiele zależy od instalacji przydomowych, których przy wysokiej inflacji i stopach procentowych powstaje mniej. Natomiast segment autogazu jest stabilny i można tu liczyć na delikatny wzrost” – dodała prezes Gaspolu.
Gaspol jest liderem rynku gazu płynnego w Polsce. Firma dostarcza klientom gaz płynny, butle z gazem, LNG, bezwonne mieszaniny gazowe oraz urządzenia gazowe. Posiada trzy terminale przeładunkowe – morski w Gdańsku i kolejowe w Małaszewiczach oraz Sędziszowie.
Źródło: ISBnews