Ryvu Therapeutics prezentuje cztery postery naukowe podczas Sympozjum ENA 2024, w tym m.in. dane potwierdzające niezawodność i przydatność swojego modelu do odkrywania nowych celów terapeutycznych w onkologii w ramach platformy ONCO Prime, podała spółka.
„Jesteśmy niezwykle dumni z naszej platformy odkrywania nowych celów terapeutycznych ONCO Prime, która pokazuje postępy w naszych badaniach naukowych nad nowymi inhibitorami syntetycznie letalnymi, celującymi w kluczowe czynniki onkogenne, jak KRAS i inne mutacje” – powiedział wiceprezes, dyrektor ds. naukowych Krzysztof Brzózka, cytowany w komunikacie.
W prezentacji dotyczącej ONCO Prime czytamy, że Ryvu stworzyło innowacyjną platformę służącą do odkrywania nowych, syntetycznie letalnych inhibitorów, celujących w kluczowe czynniki onkogenne, takie jak KRAS i inne mutacje:
– Wstępne wyniki są prezentowane na przykładzie modelu raka okrężnicy (CRC), ale platforma ma potencjał odkrywania nowych celów syntetycznie letalnych we wszystkich typach nowotworów. ONCO Prime wykorzystuje modele nowotworowe bazujące na ludzkich jelitowych komórkach macierzystych (hISC), ksenoprzeszczepach komórek nowotworowych pobranych od pacjentów (PDX) oraz próbkach klinicznych, w celu przeprowadzenia analiz genomicznych i funkcjonalnych.
– Ryvu stworzyło izogeniczne modele nowotworowe, zwalidowane poprzez profilowanie transkryptomiczne ksenoprzeszczepów komórek nowotworowych pobranych od pacjentów (PDXs) oraz hodowli komórkowych próbek klinicznych.
– Prezentowane dane podkreślają wyniki wysokoprzepustowych badań przesiewowych z wykorzystaniem związków chemicznych i technologii CRISPR/Cas9, potwierdzając niezawodność i przydatność modelu do odkrywania nowych celów terapeutycznych w onkologii.
– To podejście pozwoliło na identyfikację genów niezbędnych oraz genów supresorowych nowotworu krytycznych dla raka okrężnicy oraz innych nowotworów, z naciskiem na cele syntetycznie letalne specyficzne dla komórek nowotworowych, wymieniono.
Spółka prezentuje też materiały dotyczące RVU305 (MTA-kooperatywne inhibitory PRMT5), wykazującego potencjalnie najlepszy w swojej klasie profil z silnym działaniu przeciwnowotworowym,
„Nieprzerwanie prowadzimy badania nad potencjalnie najlepszym w swojej klasie inhibitorem PRMT5, RVU305, dążąc do złożenia wniosku IND. To niezwykle ekscytujący moment dla Ryvu. Z dumą prezentujemy wyniki tego programu z planowanym rozpoczęciem rozwoju klinicznego w Q4 2025, jak również pozostałych projektów Ryvu, na tegorocznym sympozjum EORTC-NCI-AACR” – powiedział Brzózka.
Ryvu podaje, że opracowało potencjalnie najlepsze w swojej klasie, MTA-kooperatywne inhibitory PRMT5 wykazujące korzystne właściwości lekopodobne (ang. Drug-like) i skuteczność w hamowaniu aktywności PRMT5 w zależności od wiązania MTA:
– Związek RVU305 wykazuje silne działanie antyproliferacyjne w modelach nowotworowych z delecją genu MTAP, w tym ponad 100% zahamowanie wzrostu guza (TGI) przy kilku schematach dawkowania i wielokrotne całkowite remisje (CR) przy kilku poziomach dawkowania w modelu z delecją MTAP, DoHH2.
– Tolerancję i selektywność wobec komórek z delecją genu MTAP wykazano również w modelach przedklinicznych in vitro i in vivo.
– Prezentowane wyniki podkreślają potencjał RVU305 jako obiecującej opcji terapeutycznej dla pacjentów z nowotworami z delecją MTAP, podano.
Pozostałe dwa postery prezentują WRN – dotyczący optymalizacji związku wiodącego oraz RVU120 – z aktualizacją badania klinicznego AMNYS-51, w obszarze nowotworów litych.
„Ryvu opracowuje serię wysoceaktywnych i selektywnych inhibitorów helikazy WRN, skutecznych w nowotworach o wysokiej niestabilności mikrosatelitarnej (MSI-H).
Inhibitory WRN wykazują nanomolową aktywność w teście żywotnościowym w liniach komórkowych MSI-H, z doskonałą selektywnością względem komórek mikrosatelitarnie stabilnych (MSS).
W badaniach in vivo inhibitor Ryvu silnie hamował wzrost nowotworu w modelu MSI-H (np. SW48), nie mając jednocześnie wpływu na model MSS (np. SW620)
Związki te charakteryzują się korzystną farmakokinetyką, osiągając optymalną ekspozycję i oddziaływanie z celem molekularnym, co dodatkowo zwiększa ich potencjał terapeutyczny w nowotworach MSI-H” – czytamy w komunikacie.
Natomiast RVU120 jest obecnie badany u pacjentów z guzami litymi w ramach trwającego badania klinicznego fazy I/II, AMNYS-51. RVU120 był ogólnie dobrze tolerowany u pacjentów z zaawansowanymi lub przerzutowymi guzami litymi, zarówno podczas eskalacji dawek jak i różnych schematów dawkowania, podano także.
„Nie zaobserwowano żadnych toksyczności ograniczających dawkę (DLT), a większość zdarzeń niepożądanych pojawiających się w trakcie leczenia (TEAE) miała charakter łagodny do umiarkowanego, przy czym najczęstsze z nich były związane z układem pokarmowym (nudności/wymioty).
6/8 pacjentów z rakiem gruczołowo-torbielowatym (AdCC) osiągnęło dłuższy czas trwania leczenia RVU120 w porównaniu z ostatnią wcześniejszą linią terapii. U 2 pacjentów z rakiem gruczołowo-torbielowatym zaobserwowano zmniejszenie zmian o 20%.
Rekomendowana dawka do fazy 2 (RP2D) dla schematu podawania co drugi dzień (QOD) ustalono na 250 mg i pozostaje ona podstawowym schematem dawkowania w badaniach klinicznych. Zbadano schemat dawkowania ciągłego, który może stanowić alternatywę dla pacjentów: codzienne podawanie (QD) RVU120 w dawkach 100 mg i 150 mg jest uważane za bezpieczne i może poprawić tolerancję RVU120 w porównaniu z dawką 250 mg dawkowaną co drugi dzień” – wymieniono w informacji.
Ryvu Therapeutics zostało założone w 2007 r. (jako Selvita). Jest polską firmą biotechnologiczną rozwijającą innowacyjne małocząsteczkowe związki o potencjale terapeutycznym w onkologii. Ryvu Therapeutics jest notowane na głównym rynku GPW; wchodzi w skład indeksu sWIG80.
Źródło: ISBnews