Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zajmie się 21 grudnia 2022 r. kwestią powstania w Nałęczowie fabryki firmy EcoPet wytwarzającej ekologiczne opakowania do żywności. Jak podkreśla prezes EcoPet Krzysztof Weka, projekt ten może stać się alternatywą dla wyludniającej się polskiej wsi i dać szansę na rozwój w dziedzinie nowych technologii.
W fabryce mają być wytwarzane preformy do produkcji opakowań i nakrętek z recyklatu rPET oraz w 100% biodegradowalnych opakowań wytwarzanych z uprawianej przez lokalnych rolników kukurydzy (PLA – polilaktyd). Jak podkreśla EcoPet, są to strategiczne surowce, które mogą być wykorzystane do pakowania wody mineralnej, soków, keczupów, koncentratów owocowych, mleka czy jogurtu.
Jak wskazuje firma, inwestycja uzyskała poparcie zarówno ze strony burmistrza Nałęczowa, jak i marszałka województwa lubelskiego.
Budowa fabryki stoi jednak pod znakiem zapytania z uwagi na decyzję Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie odrolnienia terenu, na którym ma powstać zakład. Wniosek w tej sprawie do ministerstwa, zgodnie z obowiązującym prawem, skierował burmistrz Nałęczowa.
Z kolei w 2019 roku Ministerstwo Rozwoju przyznało wsparcie celowe dla budowy fabryki EcoPet w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice.
„Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi swoją negatywną decyzję tłumaczy obowiązkiem ochrony gruntów rolnych. Jednak zgodnie z ustawą z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych organ administracji wydając decyzję w sprawie wyrażenia zgody na przeznaczenie gruntu rolnego na nierolniczy, powinien kierować się nie tylko celami ochrony gruntów rolnych, lecz także słusznie pojętym interesem społecznym” – podkreśla inwestor.
„Projekt EcoPet może stać się ciekawą alternatywą dla wyludniającej się polskiej wsi i dać szansę młodym ludziom na rozwój w dziedzinie nowych technologii, przy jednoczesnym kontynuowaniu działalności rolniczej. Szkoda, że Ministerstwo Rolnictwa tej szansy nie widzi” – powiedział ISBnews Weka.
Teren, na którym ma powstać zakład, znajduje się blisko linii kolejowej oraz obwodnicy Nałęczowa, czyli na obszarze, który jest wprost dedykowany do wykorzystania go do celów przemysłowych, podkreśla EcoPet.
Zakład ma wykorzystywać najbardziej nowatorskie rozwiązania technologiczne, takie jak m.in. w pełni zautomatyzowana linia produkcyjna czy autonomiczne roboty mobilne w magazynach, jeszcze bardziej zwiększające wydajność produkcji.
Inwestycja ma spełniać przepisy prawa unijnego i krajowego w zakresie m.in. redukcji emisji. Poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań o neutralnym wpływie na środowisko produkcja ma być niezwykle czysta, o niskim poziomie hałasu, podkreśliła także firma.
Inwestycja wyróżnia się unikatowym w skali nie tylko Polski, ale i całej Europy projektem architektonicznym przygotowanym przez biuro Unism. Dwupoziomowy budynek obejmuje podziemną fabrykę, zaaranżowaną wokół naziemnego centrum dla zwiedzających, który ma być w pełni pokryty roślinnym dachem, co zapewnia mu całkowitą integrację z otoczeniem. Umiejscowiona na parterze właściwa przestrzeń zakładu będzie złożona z trzech elementów – magazynu surowców, linii produkcyjnej oraz magazynu wyrobów gotowych. Górny poziom fabryki obejmie natomiast centrum otwarte dla zwiedzających, zaplecze konferencyjne i centrum badawcze.
„Każda inwestycja, zwłaszcza duża fabryka, to dodatkowe wpływy do lokalnego budżetu oraz atrakcyjne miejsca pracy, co jest niezwykle istotne zwłaszcza z punktu widzenia obecnych trendów demograficznych, pokazujących postępujący proces migracji z terenów wiejskich do dużych miast. Unikalny pod względem architektonicznym, w pełni ekologiczny zakład, to również promocja dla regionu. Modelowa fabryka ma bowiem szansę stać się wizytówką Nałęczowa nie tylko w Polsce, ale w całej Europie” – napisano także w stanowisku firmy.
Źródło: ISBnews