Sanok Rubber Company, po długoterminowym ukierunkowaniu rozwoju grupy na segment produktów dla motoryzacji, skupi się na rozwoju pozostałych segmentów działalności, w tym poprzez akwizycje, stawiając w centrum kwestię maksymalizacji osiąganych marż, wynika z przyjętych właśnie „Kierunków strategicznych rozwoju Grupy Sanok Rubber Company na lata 2022-2024”.
„W szczególności spółka zakłada:
– wzrost efektywności biznesowej z koncentracją na segmentach i produktach o wyższych marżach,
– wzrost skali działania i wyników finansowych,
– zrównoważoną dywersyfikację z potencjalnym wygaszaniem najmniej rentownych działalności w celu przyspieszenia rozwoju obszarów o wyższej marży i dobrych perspektywach” – czytamy w komunikacie.
Wzrost organiczny ma dotyczyć w głównej mierze segmentów z relatywnie wysokimi marżami i wysokim potencjałem wzrostu sprzedaży – mieszanki, infrastruktura, przenoszenie napędów, produkty dla medycyny. Z kolei zakładana aktywność w obszarze potencjalnych przejęć ma na celu osiągnięcie wyższego poziomu dywersyfikacji produktowej oraz ma sprzyjać transformacji w kierunku dostaw rozwiązań systemowych (potencjalne akwizycje w segmentach spoza motoryzacji), podkreślono.
W ramach możliwych inwestycji M&A Sanok Rubber jest zainteresowany jedynie takimi aktywami z segmentów non-automotive, które od razu po przejęciu pozwolą na pozytywną kontrybucję do wyników skonsolidowanych grupy, zastrzegła spółka.
Z kolei w segmencie automotive celem jest m.in. wzrost marż, maksymalne wykorzystanie zbudowanych mocy produkcyjnych oraz wykorzystanie potencjału elektromobilności i know-how w tym zakresie.
We wszystkich segmentach biznesowych spółka zamierza kontynuować filozofię „lean”, intensyfikację działalności R&D, rozwój kompetencji przyszłości, innowacyjności i przedsiębiorczości na wszystkich poziomach. Spółka zamierza budować przewagi konkurencyjne poprzez efektywność operacyjną i technologiczną, wynika także z materiału.
Jednocześnie zapowiedziano, że Sanok Rubber zamierza długoterminowo pozostać spółką dywidendową (w latach 2017-2021 ponad 230 mln zł wypłaconych dywidend), jednakże ze względu na plany inwestycyjne, w tym dotyczące aktywności M&A, R&D oraz transformacji energetycznej, zarząd emitenta może czasowo rekomendować wstrzymanie jej wypłaty.
„Zmienność i nieprzewidywalność uwarunkowań prowadzonej działalności biznesowej jest powodem odstąpienia przez zarząd od podania do publicznej wiadomości celów liczbowych w obszarze generowanych rezultatów finansowych. Jednocześnie spółka wskazuje, iż trwa proces przeglądu opcji strategicznych emitenta” – czytamy dalej.
Grupa Sanok Rubber zamierza też kontynuować podejmowanie licznych inicjatyw ESG. Spółka zakłada kontynuację długofalowych działań w celu redukcji śladu węglowego o około 9,5% do roku 2030, przy istotnej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Rozważane jest zastąpienie kotłowi węglowej innym źródłem energii, w tym potencjalne wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE). W roku 2021 udział OZE w nabywanej przez spółkę energii elektrycznej wynosił ponad 20%. Do 2025 roku grupa planuje dalszy wzrost udziału OZE w strukturze wykorzystywanej energii elektrycznej. Spółka rozważa także inwestycję we własną farmę fotowoltaiczną w Sanoku, podsumowano.
Sanok Rubber Company zajmuje się produkcją wyrobów gumowych, gumowo-metalowych oraz kombinacji gumy z innymi tworzywami. Spółka jest producentem mieszanek gumowych posiadającym bogatą ofertę produktową dla motoryzacji, budownictwa, rolnictwa, farmacji i AGD. Jest notowana na GPW od 1997 r. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 1,17 mld zł w 2021 r.
Źródło: ISBnews